Bude se u lvů opakovat historie s vymřením šavlozubých tygrů a jeskynních lvů?
Když se naši předci vydali dobýt svět, tak v něm žila celá řada druhů velkých kočkovitých šelem. Pak většina z nich vymřela a těm zbývajícím dnes hrozí stejný osud.
Podle toho, co víme, byl jednou z hlavních příčin postupného vymizení a vymření velkých dravých koček úbytek dostupné potravy. Týkalo se to například čtyř druhů šavlozubých šelem, jeskynního lva, lva amerického a amerického geparda. Viníkem byli z velké části tehdejší lidé, kteří lovili potravu velkých koček a zabíjeli i šelmy samotné.
TIP: Stoletá záhada vyřešena: Proč zabíjeli lidožraví lvi ze Tsavo?
Před stejnou hrozbou stojí i dnešní velké šelmy. Úbytek potravy podle odborníků závažně ohrožuje především africké lvi a levharty Diardovy z Indonésie. Jestli stojíme o jejich záchranu, tak bychom měli chránit jak šelmy, tak jejich kořist.
University of Sussex, Ecography
HistorieKarikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)
PřírodaSkalňák andský je národním ptákem Peru. Tok je pro samce tohoto druhu tak náročný, že se nijak nepodílí na výchově potomstva. Všechnu energii totiž spotřebují na získání partnerky. (foto: Wikimedia Commons, Ricardo Sánchez, CC BY 2.0)
ZajímavostiProkletí smrti
žena z Lemb | Royal Scottish Museum
Ačkoliv tzv. žena z Lemb vznikla již okolo roku 3500 př. n. l., archeologové ji objevili až v roce 1878 na Kypru. Podle legendy skončila každá rodina, která ji vlastnila, rozervána smrtí. Rod prvních majitelů zcela vymřel po šesti letech od získání sošky. Poté skulpturu koupil Ivor Menucci – a jeho příbuzné postihla zkáza za pouhé čtyři roky. Když si pak smrt začala přicházet i pro další vlastníky, padlo moudré rozhodnutí svěřit artefakt do sbírek Royal Scottish Museum. (foto: Wikimedia Commons, Héctor Ochoa, CC BY-SA 4.0)