Bude se u lvů opakovat historie s vymřením šavlozubých tygrů a jeskynních lvů?
Když se naši předci vydali dobýt svět, tak v něm žila celá řada druhů velkých kočkovitých šelem. Pak většina z nich vymřela a těm zbývajícím dnes hrozí stejný osud.
Podle toho, co víme, byl jednou z hlavních příčin postupného vymizení a vymření velkých dravých koček úbytek dostupné potravy. Týkalo se to například čtyř druhů šavlozubých šelem, jeskynního lva, lva amerického a amerického geparda. Viníkem byli z velké části tehdejší lidé, kteří lovili potravu velkých koček a zabíjeli i šelmy samotné.
TIP: Stoletá záhada vyřešena: Proč zabíjeli lidožraví lvi ze Tsavo?
Před stejnou hrozbou stojí i dnešní velké šelmy. Úbytek potravy podle odborníků závažně ohrožuje především africké lvi a levharty Diardovy z Indonésie. Jestli stojíme o jejich záchranu, tak bychom měli chránit jak šelmy, tak jejich kořist.
University of Sussex, Ecography
VálkaZ nových střel středního doletu Pershing II měli Sověti velké obavy. Na snímku Pershing II odpalovaný z vojenské základny White Sands Missile Range v Novém Mexiku, listopad 1982. (foto: U.S. National Archives, CC0)
HistorieVe dvacátých letech bylo auto považováno za velký luxus. Stálo totiž zhruba 20 000 korun a tedy zhruba stonásobek měsíční mzdy. (foto: Škoda Auto, CC0)
VědaNásledky virových infekcí jsou zřejmě zdrojem mnoha obtíží ve vyšším věku, včetně vyššího rizika vzniku Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. (foto: Shutterstock)
ZajímavostiCena za litr nejkvalitnějšího ručně vyráběného arganového oleje se může vyšplhat až k šesti tisícům korun. (foto: Unsplash, Chelsea shapouri, CC0)
VesmírVizualizace erupce na magnetaru. (ilustrace: NASA's Goddard Space Flight Center, CC BY-SA 4.0)