Podle vědecké studie je možné, že téměř polovina populace afrických lvů bude v příštích čtyřiceti letech čelit vyhynutí
Zatímco lvi v oplocených rezervacích prospívají, jejich kolegové v otevřených oblastech trpí nedostatkem potravy a jejich život je ohrožován lidmi. Rostoucí populace Masajů a Zulů přetváří divočinu na pastviny, takže klesá množství přirozené kořisti velkých koček. Lvi pak místo zeber útočí na dobytek a čas od času zabijí i člověka. Tím se pro místní obyvatele stávají nepřítelem číslo jedna, kterého je potřeba za každou cenu zneškodnit.
Když biolog Luke Hunter z organizace Panthera, která se snaží o záchranu velkých koček, porovnal lví populace na 42 místech v Africe, zjistil, že oplocené rezervace mají oproti otevřeným čtvrtinové náklady a počet v nich žijících jedinců je o mnoho vyšší.
TIP: Problémy krále zvířat: Někdejší africký vládce bojuje o holé přežití
Pokud se situace v otevřených rezervacích nezmění, může být období následujících 20 až 40 let pro lvy osudným. Hunter situaci komentuje: „Sám bych velmi nerad viděl další části Afriky za plotem. Úplně se tak vytrácí smysl volné přírody.“
Oplocení navíc brání migraci býložravců a volnému pohybu dalších zvířat, jako je například pes hyenovitý nebo gepard. Stále jde však o nejefektivnější a v současné době možná jediný způsob, jak lvy zachránit. „Ať už použijeme ohradu nebo jinou bariéru, je jasné, že musíme lvy fyzicky oddělit od lidí.“
časopis Příroda
ZajímavostiUkrajinské poprvé
Katedrála sv. Sofie v Kyjevě
Chrám známý též jako katedrála Svaté moudrosti vznikl v 11. století na popud knížete Jaroslava Moudrého. Vzorem se mu údajně stala byzantská Hagia Sofia a vedle mší se tam odehrávaly i ceremoniální obřady: Knížata Kyjevské Rusi ve svatostánku například přijímala cizí delegace. Momentálně jde o jednu z nejznámějších památek Ukrajiny a také o první pamětihodnost země, jež se dostala na seznam UNESCO. (foto: Shutterstock)