Aktuální předpověď počasí na Marsu: Zima, mráz a místy prašné víry

26.02.2019 - Stanislav Mihulka

NASA spustila denní předpověď počasí pro marsovskou oblast Elysium Planitia

<p>Na rudé planetě aktuálně panuje nefalšovaná marsovská zima. Minimální teploty padají k –95 °C.</p>

Na rudé planetě aktuálně panuje nefalšovaná marsovská zima. Minimální teploty padají k –95 °C.


Reklama

Pokud právě plánujete výlet na vulkanickou planinu Elysium Planitia, která se rozkládá kousek od rovníku Marsu, kolem sopky Elysium Mons, určitě si přibalte pořádný svetr. Laboratoř tryskového pohonu (JPL) NASA před pár dny spustila denní předpověď počasí pro tuto oblast rudé planety, kde právě panuje nefalšovaná marsovská zima.

Novinku JPL spustila s využitím dat robotické sondy InSight, která 26. listopadu 2018 úspěšně přistála na povrchu Marsu, právě v oblasti Elysium Planitia. InSight je sice povoláním robotický geolog, jehož hlavním cílem je výzkum nitra této pozoruhodné planety, má ale ve své výbavě i soubor meteorologických senzorů v systému APSS (Auxiliary Payload Subsystem).

Šikovně využité meteorologické senzory

Operátoři JPL teď pro data meteorologických senzorů našli geniální a mediálně chytlavé využití, za což si zaslouží uznání. I tyto senzory vlastně pomáhají při geologickém průzkumu, protože sonda díky nim rozliší seismické vlny od projevů počasí. Ale proč je nevyužít k předpovědím počasí na Marsu?

TIP: Robotický geolog jde do akce: Americká sonda InSight hladce přistála na Marsu

Předpovědi počasí v Elysium Planitia samozřejmě nebudou sloužit výhradně zábavě. Vědci a operátoři mise InSight doufají, že jim pravidelné údaje senzorů sondy poskytnou velmi detailní pohled na každodenní počasí rudé planety, kvalitnější než v případě většiny ostatních misí na Mars, jejichž přístroje obvykle sbíraly či stále sbírají podobná data jen jednou za čas.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kterým směrem utíkají prchající srny? Jedna z mnoha otázek, kterou si kladl česko-německý výzkumný tým.

Příroda
Zajímavosti

Černá skříňka Země vyroste na blíže neurčeném místě na ostrově Tasmánie. Designem se podobá populárnímu Špicberskému globálnímu úložišti semen v Norsku.

Věda

Bohatá úroda chilli papriček na palubě ISS v experimentu PH-04.

Vesmír

Hugh O’Flaherty (1898–1963) zachránil za druhé světové války v Římě tisíce ohrožených lidí.

Historie

<h3>Praktické dílo pouště</h3><p>Kočovný život v mongolských stepích provázejí každodenní obtíže v podobě měnících se teplot, písečných bouří a dalších nebezpečí. Proto tam spatřil světlo světa tradiční oděv, který je nejen estetický, ale i praktický. Základ krojů pro muže i ženy tvoří „dél“: Hedvábný plášť přiléhající k tělu může přitom zároveň posloužit jako přikrývka, polštář či stan. Především lovci se proti chladnému počasí chrání kožešinami. Dekorativní klobouky pak dokládají příslušnost ke kmeni.</p>

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907