Je to sotva pár týdnů, co Arthur Ashkin dostal Nobelovu cenu za fyziku díky výzkumu optických pinzet, které používají k manipulaci s mikroskopickými objekty tlak světelného záření. A tým španělských a britských vědců teď přichází s důmyslnou akustickou pinzetou, která používá k manipulaci malých objektů zvukové vlny.
Nové zařízení používá soustavy asi pěti set miniaturních reproduktorů, které vytvářejí jemné mechanické síly. Kombinací těchto sil je možné manipulovat a také levitovat až s 25 drobnými objekty zároveň. Reproduktory vydávají zvuk o frekvenci 40 kHz, který je pro lidský zvuk neslyšitelný. Akustická pinzeta by se mohla uplatnit především v neinvazivní chirurgii, kde nabízí celou řadu výhod.
TIP: Vědci dokázali, že magnetické pole působí na teplo a zvuk
Chirurgové by s takovým zařízením mohli pracovat skrz neprůhledné orgány. Akustická pinzeta také oproti optickým zařízením spotřebuje mnohem méně energie. S tím souvisí i nižší riziko pro lidské tkáně. Kromě medicínských aplikací by se akustická pinzeta mohla stát základem nového typu vysoce interaktivních 3D displejů.
Universidad Pública de Navarra, PNAS
VědaPohled na soptící tonžský vulkán, který v roce 2015 vytvořil dnes již neexistující ostrov Hunga Tonga–Hunga Haʻapai. (foto: Profimedia)
HistorieJen kousek od Café Museum je slavný Naschmarkt – právě tady se každou sobotu dopoledne koná velký bleší trh. (ilustrace: Wikimedia Commons, Carl Moll, CC0)