Albatrosové s radarovými detektory pátrají po ilegálních rybářích

30.01.2020 - Stanislav Mihulka

Ochránci životního prostředí v oceánu spolupracují s albatrosy ve službách zákona

<p>Albatros s radarovým detektorem v akci</p>

Albatros s radarovým detektorem v akci


Reklama

Vědci před pár lety zjistili, že téměř 80 procent albatrosů sleduje rybářské lodě. Albatrosi si od toho zjevně slibují něco dobrého k snědku. Z tohoto výzkumu nakonec vyplynulo, že albatrosy by bylo možné využít v ochraně přírody a ke sledování ilegálních rybářských aktivit, pokud je vědci vybaví vhodným sledovacím zařízením.

Francouzští a britští badatelé vytvořili malé zařízení na solární pohon, které je možné umístit na záda albatrosa. Toto zařízení přitom obsahuje GPS anténu pro sledování polohy albatrosa s tímto přístrojem, anténu pro detekci radarů lodí a další anténu pro vysílání dat na základnu. Novým zařízením již vybavili 169 albatrosů, kteří teď představují „letku spravedlnosti“.

TIP: Sledování ptáků z vesmíru: Satelity zmapovaly celý druh albatrosů

Teď se ukazuje, že albatrosové s radarovými detektory mohou vyplnit bezpečnostní díru systému pro sledování ilegálních rybářských aktivit. Všechny registrované rybářské lodě musejí být vybavené automatickým identifikačním systémem AIS. Ten by měl být zapnutý a vysílat identitu lodi, její pozici a trasu, jakou pluje. Potíž je v tom, že ilegálně rybařící lodě tenhle systém prostě nezapnou. Radar ale zapínat musejí, protože ho potřebují k navigaci. Toho využívají albatrosové ve službách zákona, kteří mohou spatřit rybářské lodě až na vzdálenost 30 kilometrů. Jejich operátoři pak zjistí, zda má dotyčná loď zapnutý systém AIS.

 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Phys.org

  • Zdroj fotografií: C. Matheron/TAAF

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kterým směrem utíkají prchající srny? Jedna z mnoha otázek, kterou si kladl česko-německý výzkumný tým.

Příroda
Zajímavosti

Černá skříňka Země vyroste na blíže neurčeném místě na ostrově Tasmánie. Designem se podobá populárnímu Špicberskému globálnímu úložišti semen v Norsku.

Věda

Bohatá úroda chilli papriček na palubě ISS v experimentu PH-04.

Vesmír

Hugh O’Flaherty (1898–1963) zachránil za druhé světové války v Římě tisíce ohrožených lidí.

Historie

<h3>Praktické dílo pouště</h3><p>Kočovný život v mongolských stepích provázejí každodenní obtíže v podobě měnících se teplot, písečných bouří a dalších nebezpečí. Proto tam spatřil světlo světa tradiční oděv, který je nejen estetický, ale i praktický. Základ krojů pro muže i ženy tvoří „dél“: Hedvábný plášť přiléhající k tělu může přitom zároveň posloužit jako přikrývka, polštář či stan. Především lovci se proti chladnému počasí chrání kožešinami. Dekorativní klobouky pak dokládají příslušnost ke kmeni.</p>

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907