Albatrosové s radarovými detektory pátrají po ilegálních rybářích

Ochránci životního prostředí v oceánu spolupracují s albatrosy ve službách zákona

30.01.2020 - Stanislav MihulkaVědci před pár lety zjistili, že téměř 80 procent albatrosů sleduje rybářské lodě. Albatrosi si od toho zjevně slibují něco dobrého k snědku. Z tohoto výzkumu nakonec vyplynulo, že albatrosy by bylo možné využít v ochraně přírody a ke sledování ilegálních rybářských aktivit, pokud je vědci vybaví vhodným sledovacím zařízením.

Francouzští a britští badatelé vytvořili malé zařízení na solární pohon, které je možné umístit na záda albatrosa. Toto zařízení přitom obsahuje GPS anténu pro sledování polohy albatrosa s tímto přístrojem, anténu pro detekci radarů lodí a další anténu pro vysílání dat na základnu. Novým zařízením již vybavili 169 albatrosů, kteří teď představují „letku spravedlnosti“.

TIP: Sledování ptáků z vesmíru: Satelity zmapovaly celý druh albatrosů

Teď se ukazuje, že albatrosové s radarovými detektory mohou vyplnit bezpečnostní díru systému pro sledování ilegálních rybářských aktivit. Všechny registrované rybářské lodě musejí být vybavené automatickým identifikačním systémem AIS. Ten by měl být zapnutý a vysílat identitu lodi, její pozici a trasu, jakou pluje. Potíž je v tom, že ilegálně rybařící lodě tenhle systém prostě nezapnou. Radar ale zapínat musejí, protože ho potřebují k navigaci. Toho využívají albatrosové ve službách zákona, kteří mohou spatřit rybářské lodě až na vzdálenost 30 kilometrů. Jejich operátoři pak zjistí, zda má dotyčná loď zapnutý systém AIS.

 

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    C. Matheron/TAAF


Další články v sekci