Alla Nazimovová: Nezkrotná diva na plátně i v soukromí

03.09.2021 - Olga Nivnická

Ruská herečka, která prorazila na Broadway i v Hollywoodu? Mimořádně krásná Alla Nazimovová předčila svými honoráři i proslulou Mary Pickfordovou!

<p><strong>Alla Nazimovová</strong> v němém snímku <em>Camille</em> s <strong>Rodolfem Valentinem</strong> – šlo o filmový přepis Dumasovy <em>Dámy s kaméliemi</em>.</p>

Alla Nazimovová v němém snímku Camille s Rodolfem Valentinem – šlo o filmový přepis Dumasovy Dámy s kaméliemi.


Reklama

Narodila se na Krymu v bohaté židovské rodině Leventonovů a dostala jméno Miriam. Doma ji však nedrželo nic – otec s oblibou tloukl svou manželku i děti, a Miriam tak často zůstávala u příbuzných. Vystudovala konzervatoř v Oděse a poté přesídlila do Moskvy, kde brala soukromé herecké lekce u věhlasného divadelního režiséra a teoretika Konstantina Stanislavského. Právě v jeho Moskevském uměleckém akademickém divadle (MCHAT) udělala bleskovou kariéru. Vdala se, rozvedla, odešla do souboru proslulého donchuána a krasavce Pavla Orleněva, který se samozřejmě stal i jejím milencem. 

Orleněvův soubor odjel roku 1905 na dlouhé turné do Ameriky a Alle zdejší triumf zachutnal. Nevrátila se do Ruska a místo toho zářila na Broadwayi. Ve filmu debutovala roku 1916 ve Válečných nevěstách a publikum tento protiválečný snímek přijalo s nadšením. Alla získala smlouvu se studiem Metro Pictures a dostala týdenní honorář 13 tisíc dolarů – vyšší, než americká superhvězda Mary Pickfordová!

Šest let bezkonkurenčně kralovala americkému filmu. Koupila si přepychovou vilu na Sunset Boulevardu – bazén nechala postavit ve tvaru Černého moře. Na večírky sem chodily hollywood­ské stars jako Rodolfo Valentino nebo Charlie Chaplin. Ve své vile pořádala uzavřené večírky pro gaye a lesby a sama prožila několik románků se ženami. Pro své lesbické či bisexuální herecké kolegyně vymyslela krycí název „šicí kroužek“. Homosexualita byla v té době v Americe souzena jako zločin.

TIP: Mary Pickfordová a Douglas Fairbanks: Manželé, kteří vybudovali Hollywood

Roku 1923 ale přecenila síly. Snímek Salome režíroval jeden z jejích milenců a ona nejen napsala scénář, ale také film produkovala. Drahý špás u publika propadl a Alla navíc stárla. Rolí přicházelo stále méně, nakonec prodala i svou pověstnou vilu. Velký comeback na divadelní scény či na stříbrné plátno se jí už nikdy nepovedl...

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Hanza neprosperovala jen díky diplomacii – v případě nutnosti dokázala vzpurná hrabství třeba vyhladovět. (ilustrace: Profimedia)

Zajímavosti

Ted Sams získal po 60 letech svůj maturitní diplom. (foto: Profimedia, David Orr ©)

Revue

DART míří na sebevražednou misi ve jménu planetární obrany. (ilustrace: NASA/Johns Hopkins APL, Steve GribbenCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Banánovník nakažený fusariovým vadnutím (TR1). (foto: Flickr, Scot NelsonCC0)

Věda

Seznamte se s oblastí, kde se stékají dvě nejmohutnější moravské řeky Morava a Dyje – seznamte se s krajinou Soutoku. (foto: Petr Zajíček ©)

Příroda

Klášterní komplex dnes. (foto: Shutterstock)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907