Americký Orel a sovětský Netopýr (3): Duel F-15 Eagle vs. MiG-25

26.11.2020 - Lukáš Visingr

Velká rychlost a stoupavost, výkonné radary, špičkové řízené rakety, určení výlučně pro vzdušný boj. Tyto vlastnosti stručně charakterizují stíhací letadla MiG-25 a F-15, ovšem požadavky na tyto stroje se rodily zcela odlišně. Navzdory tomu však platí, že oba slavné letouny se v některých směrech dost podobají

<p>Americké stroje F-15 Eagle sehrály vysoce důležitou roli v operaci Pouštní bouře.</p>

Americké stroje F-15 Eagle sehrály vysoce důležitou roli v operaci Pouštní bouře.


Reklama

Krátce po uvedení nového MiG-25 do služby, měli Američané za to, že jde o nejlepší stíhačku světa, což ve vedení armády vyvolalo mírnou paniku. Situace se ale dramaticky změnila poté, co v roce 1976 sovětský pilot Viktor Bělenko dezertoval a přistál s migem v Japonsku. Sovětský pilot totiž předal Američanům ohromně cenné informace o silných a slabých stránkách tohoto stroje.

Informace o slabinách MiGu-25 přispěly k jejímu prvnímu sestřelení, jehož dosáhli Izraelci. Třináctého února 1981 vyslali nad Libanon dva průzkumné stroje RF-4E jako návnadu, na kterou ihned zareagovaly syrské MiG-25PD. Chytily se však do pasti, protože nad Libanonem se v malé výšce pohybovala též dvojice F-15A.

Utkání nad Blízkým východem

Radar foxbatu nebyl schopen sledovat cíle na pozadí země a syrská letadla takřka oslepilo izraelské elektronické rušení, kdežto F-15A se těšily podpoře radiolokačního letounu E-2C Hawkeye, jenž jim dodával data o poloze Syřanů. Ti pronásledovali dvojici RF-4E, aniž věděli, že letí přímo do pasti. Ta sklapla, když F-15A vypustily střely AIM-7F. Jeden obávaný MiG-25 byl sestřelen, zatímco druhý dokázal uniknout.

Dne 29. července stejného roku došlo k podobnému incidentu, jenž znovu skončil sestřelem syrské stroje. V této době již bojovaly také irácké MiG-25, které se utkávaly s íránskými letouny a nárokovaly si několik úspěchů, ale došlo i ke ztrátám, na nichž se podílely zejména íránské stíhače F-14 Tomcat, jež sestřelily možná i deset MiG-25.

Pouštní bouře

Typy F-15 a MiG-25 se opět střetly v lednu 1991 při operaci Pouštní bouře. Vůbec první vzdušné vítězství v tomto konfliktu si připsal irácký pilot Zuhair Dawood, jenž 17. ledna 1991 sestřelil americkou stíhačku F/A-18, ale pak již bodovali Američané. O dva dny později skupina strojů F-15C narazila na Iráčany a boj skončil zničením dvou MiG-25. Došlo ještě k několika dalším setkáním a v jednom případě čtyři F-15 odpálily na dvojici „pětadvacítek“ nejméně deset střel AIM-7, ale ani jediná nezasáhla.

Třicátého ledna byl jeden eagle poškozen raketou R-40. Irák ztratil jeden MiG-25 ještě 27. prosince 1992, když tento stroj narušil bezletovou zónu a byl sestřelen letounem F-16. Stíhače MiG-25 dodnes provozuje Alžírsko a určitý počet se nachází v Libyi a Sýrii, byť už pravděpodobně nejsou reálně funkční. 

Měření sil 

Ačkoli se typy F-15 a MiG-25 vzdáleně trochu podobají a skutečně využívají některá podobná technická řešení, vznikly podle výrazně odlišných zadání a využívaly jiné taktiky. SSSR žádal mimořádně rychlou přepadovou stíhačku pro ničení nadzvukových bombardérů, zatímco F-15 se zrodil jako letoun k vybojování vzdušné nadvlády, který měl překonat „pětadvacítku“, respektive schopnosti, které podle Američanů měla.

Na sovětské straně vznikl velice úzce specializovaný stroj, který závisel na pokynech ze země a nedokázal vést manévrový boj, ale po krátkou dobu mohl létat skutečně ohromující rychlostí a nesl na svou dobu velmi výkonný radar. F-15 Eagle sice nebyl tak rychlý, zato nabízel daleko větší flexibilitu a obratnost a disponoval vyspělejšími elektronickými systémy. Oba typy spojovala skutečnost, že ačkoliv nejdříve vznikly jako ryze stíhací, později se uplatnily i jako stíhací bombardéry. Oba také prokázaly velký evoluční potenciál, jelikož komplexně zmodernizované varianty F-15 stále odvádějí výborné služby, a na základě „pětadvacítky“ vznikl stroj MiG-31, jenž dodnes tvoří jeden ze základních pilířů ruské protivzdušné obrany.

TIP: Válečník s dlouhým životem: Legendární stíhačka MiG-19

Ze soubojů nad Blízkým východem vyšel vítězně F-15, ovšem na těchto výsledcích měla nesporně velký podíl i kvalita výcviku amerických a izraelských pilotů na straně jedné a syrských a iráckých na straně druhé. Obavy, které typ MiG-25 zpočátku budil, se sice ukázaly jako značně přehnané, ale „pětadvacítka“ navzdory tomu dokázala, že její schopnosti by se rozhodně neměly podceňovat.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vykopávky odkryly například závod na zpracování ryb. Velká část starého fénického města ale leží pod hladinou moře.

Zajímavosti

Oko mouchy pracuje čtyřikrát rychleji než naše. Proto mají naše pokusy plácnout ji jen malou šanci na úspěch.

Příroda

Hmotnost supermasivní černé díky v srdci kvasaru J0313-1806 odpovídá 1,6 miliardám Sluncí.

Vesmír

V budoucnu by Maci Currinová ráda studovala vysokou školu ve Velké Británii a zároveň by se chtěla stát nejvyšší profesionální modelkou na světě.

Revue

Tlak panovníků na odvádění daní v penězích, nikoliv v naturáliích, přinesl zánik směnného obchodu.

Historie
Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907