Americký startup zaplatí pokutu 900 tisíc dolarů za neautorizované nanosatelity

Americký startup obešel vládní agenturu. A zaplatí za to tučnou pokutou i negativní reklamou

02.01.2019 - Stanislav Mihulka



Blízký vesmír se konečně otevírá i pro soukromé společnosti, univerzity a další menší hráče, kteří se chtějí dotknout hvězd. Noví zájemci o vesmírná dobrodružství ale ne vždy postupují zcela podle pravidel. Nedávno byl takto přistižen americký startup Swarm Technologies, který v lednu 2018 vypustil 4 nanosatelity bez příslušného povolení amerických úřadů.

Americká federální komise pro komunikace FCC (z anglického Federal Communications Commission) totiž nepovolila let těchto nanosatelitů do vesmíru, protože jsou prý příliš malé. Satelity Swarmu mají oproti standardním cubesatům jen čtvrtinovou velikost a agentura FCC se obávala, že je proto nebude možné spolehlivě sledovat na oběžné dráze.

Pokuta 900 tisíc dolarů

Nanosatelity Swarm Technologies vynesla indická nosná raketa a dostala je na oběžnou dráhu. Ale pro Swarm to tím neskončilo. Komise FCC před pár dny oznámila, že provinilý startup zaplatí pokutu 900 tisíc dolarů, čili téměř 20 milionů a 220 tisíc korun. Není to zrovna málo, ale v porovnání s jinými pokutami udělenými FCC v uplynulém roce to zase nebylo tak hrozné.

TIP: Menší a levnější: Nanosatelity otevírají dveře univerzitnímu výzkumu vesmíru

Podle představitelé FCC není pokuta tak velká, aby sama o sobě odradila další hříšníky. Je to ale nepochybně signál, aby si ostatní zájemci o lety do vesmíru pohlídali úřední náležitosti. A negativní reklama v médiích, které teď Swarm Technologies čelí, také jistě udělá svoje. 

  • Zdroj textu

    Space.com

  • Zdroj fotografií

    Swarm Technologies


Další články v sekci