Reklama


Amerika stojí na prahu nové éry v letectví: Bude výrazně čistší, tišší a rychlejší

22.02.2016 - Martin Reichman

Letectví možná čeká v brzké době malá revoluce – pokud se NASA podaří prosadit nový ambiciózní plán New Aviation Horizons, dočkáme se úspornější, čistější, tišší a rychlejší letecké dopravy

Reklama

Stroji s označením X-planes se NASA (a nejen ona) zabývá již od 50 let minulého století. Jde vesměs o experimentální stroje, z nichž mnohé neopustí ani rýsovací prkna svých konstruktérů. Některá se ale, podobně jako například X-35, dočkají skutečné produkce. Drtivá většina těchto strojů pochází z kalifornské Edwardsovy letecké základny a často slouží k testování a vývoji nových technologií v praxi.

Podle NASA jsou právě X-planes tou cestou, kterou by se ve svém vývoji vydala. Desetiletý plán, který dostane v říjnu na stůl Obamova administrativa slibuje úspory ve výši 255 miliard dolarů v příštích 25 letech.

Budoucnost leteckého průmyslu

Ke slovu by se v příštích letech měly dostat letouny s hybridními a elektrickými motory, nové kompozitní materiály, pokročilý design turbín významně snižující hluk při zvýšeném výkonu nebo třeba speciální nátěr, který má bát odolný proti otěru, nečistotám a hmyzu.

„Jsme na správném místě, ve správnou dobu a se správnou technologií,“ řekl jeden z pracovníků projektu NASA Jaiwon Shin. Jedním z předpokladů úspěchu je podle Shina i přehodnocení stávající koncepce válcovitého tvaru letadel. Budoucnost má podle něj patřit spíše kompaktním spojeným tvarům.

  • Zdroj textu: nasa.gov
  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články

Reklama

Reklama

Aktuální články

Tři ženy, tři pohnuté osudy - Marie, Georgiana ani Alžběta štěstí po boku manželů nenašly.

Historie
Věda

Kolik se asi podobných exoměsíců potuluje Mléčnou dráhou?

Vesmír
Válka
Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907