Amerika stojí na prahu nové éry v letectví: Bude výrazně čistší, tišší a rychlejší

22.02.2016 - Martin Reichman

Letectví možná čeká v brzké době malá revoluce – pokud se NASA podaří prosadit nový ambiciózní plán New Aviation Horizons, dočkáme se úspornější, čistější, tišší a rychlejší letecké dopravy


Reklama

Stroji s označením X-planes se NASA (a nejen ona) zabývá již od 50 let minulého století. Jde vesměs o experimentální stroje, z nichž mnohé neopustí ani rýsovací prkna svých konstruktérů. Některá se ale, podobně jako například X-35, dočkají skutečné produkce. Drtivá většina těchto strojů pochází z kalifornské Edwardsovy letecké základny a často slouží k testování a vývoji nových technologií v praxi.

Podle NASA jsou právě X-planes tou cestou, kterou by se ve svém vývoji vydala. Desetiletý plán, který dostane v říjnu na stůl Obamova administrativa slibuje úspory ve výši 255 miliard dolarů v příštích 25 letech.

Budoucnost leteckého průmyslu

Ke slovu by se v příštích letech měly dostat letouny s hybridními a elektrickými motory, nové kompozitní materiály, pokročilý design turbín významně snižující hluk při zvýšeném výkonu nebo třeba speciální nátěr, který má bát odolný proti otěru, nečistotám a hmyzu.

„Jsme na správném místě, ve správnou dobu a se správnou technologií,“ řekl jeden z pracovníků projektu NASA Jaiwon Shin. Jedním z předpokladů úspěchu je podle Shina i přehodnocení stávající koncepce válcovitého tvaru letadel. Budoucnost má podle něj patřit spíše kompaktním spojeným tvarům.

Reklama

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Banánový byznys - z každého utraceného dolaru obdrží dělníci nanejvýš deset centů. Zbytek jde obchodníkovi, přepravcům, obchodům a státu.

Zajímavosti

Vojenskou posádku města Otranta tvořilo pouze 400 mužů. Proti nim stálo patnáct až dvacet tisíc tureckých vojáků.

Historie

Policie kontroluje, zda u sebe místní nenosí zbraně. Akce se však odehrává s „požehnáním“ gangů.

Zajímavosti

Jednou z největších pochoutek je zatopená tráva.

Příroda

Modré opozdilce nacházíme v centrech hustých kup, přičemž mezi ostatními hvězdami nápadně vyčnívají právě mladistvým vzhledem – přestože podle všech ostatních indicií dosahují stejného stáří jako jejich souputnice zrozené zřejmě v tomtéž čase z identické zárodečné mlhoviny.

Vesmír

Vlevo hlava jedné ze sfing Amenhotepa III., vpravo jedna z objevených soch bohyně války Sachmet.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907