Amerika stojí na prahu nové éry v letectví: Bude výrazně čistší, tišší a rychlejší

22.02.2016 - Martin Reichman

Letectví možná čeká v brzké době malá revoluce – pokud se NASA podaří prosadit nový ambiciózní plán New Aviation Horizons, dočkáme se úspornější, čistější, tišší a rychlejší letecké dopravy


Reklama

Stroji s označením X-planes se NASA (a nejen ona) zabývá již od 50 let minulého století. Jde vesměs o experimentální stroje, z nichž mnohé neopustí ani rýsovací prkna svých konstruktérů. Některá se ale, podobně jako například X-35, dočkají skutečné produkce. Drtivá většina těchto strojů pochází z kalifornské Edwardsovy letecké základny a často slouží k testování a vývoji nových technologií v praxi.

Podle NASA jsou právě X-planes tou cestou, kterou by se ve svém vývoji vydala. Desetiletý plán, který dostane v říjnu na stůl Obamova administrativa slibuje úspory ve výši 255 miliard dolarů v příštích 25 letech.

Budoucnost leteckého průmyslu

Ke slovu by se v příštích letech měly dostat letouny s hybridními a elektrickými motory, nové kompozitní materiály, pokročilý design turbín významně snižující hluk při zvýšeném výkonu nebo třeba speciální nátěr, který má bát odolný proti otěru, nečistotám a hmyzu.

„Jsme na správném místě, ve správnou dobu a se správnou technologií,“ řekl jeden z pracovníků projektu NASA Jaiwon Shin. Jedním z předpokladů úspěchu je podle Shina i přehodnocení stávající koncepce válcovitého tvaru letadel. Budoucnost má podle něj patřit spíše kompaktním spojeným tvarům.

Reklama

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

„George Low byl dobrý ve všem. Měl hodnotu deseti mužů.“ Těmito slovy vzpomínal na svého kolegu (na snímku) další legendární manažer Apolla Robert Gilruth. (foto: NASA, CC0)

Vesmír

Mrtvolu Angela Solimana nechali údajně na pokyn císaře Františka II. stáhnout z kůže, vycpat a vystavit. (foto: Wikimedia Commons, Gottfried Haid, CC0)

Historie

Tradice spojená s vařením boršče je podle UNSCO natolik ohrožená současným konfliktem na Ukrajině, že si zasluhuje zvláštní ochranu. (foto: Pixabay, ArtemisCC0)

Zajímavosti

Tartarocyoni s mršinou kytovce. (ilustrace: Denny Navarra, CC BY 4.0)

Věda

Explodující USS Lexington a v pozadí USS Yorktown (CV-5) a USS Hammann (DD-412). (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

V křesťanské společnosti se konzumace masa rozšířila ve 4. století. Značná část raných křesťanů pravděpodobně byla vegetariány.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907