Analýzy dávné DNA osvětlují původ Svahilců na pobřeží východní Afriky

Vůbec největší analýza starověké africké DNA odhaluje, že mýtus tradovaný mezi svahilskými domorodci má pravdivý základ. Jejich předkové skutečně připluli přes Indický oceán

06.04.2023 - Stanislav MihulkaNa východním pobřeží Afriky, v oblasti, která se táhne od jižního Somálska po severní Mosambik, se ve středověku objevila pozoruhodná svahilská kultura. Vznikla zde kamenná multikulturní města s mešitami a domy postavenými z korálových útesů a Svahilci čile obchodovali s kupci z celého světa.

Odborníci se již dlouho nemohou shodnout na tom, jak vlastně Svahilci a jejich kultura vznikli. Spor je hlavně o to, v jaké míře se na svahilské kultuře podílely vlivy ze zámoří. Koloniální učenci byli přesvědčeni, že tak vyspělou kulturu musela vybudovat vládnoucí vrstva cizího původu. V posledních desetiletích převažoval názor, podle něhož je svahilská kultura převážně domácí a cizí vlivy v ní zanechaly jen mělké stopy.

Co na to říká genetika?

Nedávno se do letitého sporu vložil početný tým badatelů, které vedla Esther Brielleová z Harvardu. Vědci prostudovali genetická data celkem 80 lidí, kteří pocházeli z šesti středověkých měst na svahilském pobřeží, z doby mezi lety 1250 a 1800, a také z jednoho vnitrozemského města. Dospěli k závěru, který nedává za pravdu koloniálním ani moderním badatelům, nýbrž pověstem, které se tradují mezi Svahilci. Výzkum nedávno zveřejnil prestižní časopis Nature.

Místní lidé věří, že jejich kulturu založili perští princové, kteří před tisíciletím připluli přes Indický oceán a brali si zdejší ženy, se kterými zakládali rodiny. Genetici v čele s Brielleovou jim tento scénář potvrdili. Na svahilském pobřeží ženy afrického původu často plodily potomky s muži asijského původu.

TIP: Krvavý král Čaka: Zuřivý bojovník, který sjednotil africké kmeny

Badatelé odhadují, že zhruba do roku 1500 pocházela naprostá většina asijské DNA na svahilském pobřeží od mužů z Persie. Po roce 1500 se v určité míře začíná objevovat i DNA z Arábie. S příchodem perských mužů kolem roku 1000 se ve Svahilsku rovněž začíná ve velkém rozsahu šířit islám, který dodnes představuje v této oblasti zásadní náboženství.


Další články v sekci