Anglickou královnou jsem já: Intriky proti tetičce stály Marii Stuartovnu hlavu

20.05.2018 - Alžběta Nagyová

Skotská ani francouzská koruna jí nestačila. Když začala pošilhávat po té anglické, stáhla se nad Marií Stuartovnou mračna...

<p>Katovi nestačí ani dva údery. Stuartovninu hlavu od těla oddělí až ten třetí!</p>

Katovi nestačí ani dva údery. Stuartovninu hlavu od těla oddělí až ten třetí!


Reklama

Stuartovci vládli od počátku 14. století Skotsku, od počátku 17. století Anglii a hned počátkem 18. století pak celé Velké Británii. Skotský král Jakub VI. se stává také králem Anglie coby Jakub I. Stuart, a to po smrti anglické královny Alžběty I. 24. března 1603. Ta je poslední panovnicí z rodu Tudorovců a jeho pratetička. Ze svého nástupce by však asi velkou radost neměla. Jakub je totiž synem její velké sokyně a nepřítelkyně Marie Stuartovny. Alžběta na ni celý život žárlila a nakonec ji nechala popravit. Jaký byl život této skotské královny, matky anglického krále?

Neoficiální anglická královna

Marie Stuartovna se narodila 8. prosince 1542 ze svazku skotského krále Jakuba V. a francouzské šlechtičny Marie de Guise. Už v šesti dnech se stává královnou, když její tatínek umírá na choleru. O šest let později pak coby mladičká nevěstinka dauphina Františka putuje do Francie, kde se jí dostává výchovy společně s ostatními dětmi krále Jindřicha II. Vdává se v patnácti. Po dvou měsících se stává po boku svého novomanžela královnou Francie, po dvou letech pak vdovou.

V devatenácti se vrací do rodného Skotska, kde se brzy začíná titulovat anglickou královnou. Neuznává totiž Alžbětu I. za legitimní nástupnici trůnu, o zemi ale nijak neusiluje. Snadno se jí ale nežije. Ve Francii byla pokřtěna a jako katolička to má ve Skotsku s protestantskou šlechtou a duchovními víc než těžké... 

Plešatá panovnice

Po necelých čtyřech letech se podruhé vdává. Ženichem je tentokrát její příbuzný Jindřich Stuart, Lord Darnley. Narodí se jim syn Jakub. Rodinné štěstí ale netrvá dlouho. V roce 1567 je Lord Darnley brutálně zavražděn. „Za vším stojí královna,“ nese se podhradím. Marie na to ale nedbá a ještě v témže roce se provdá za Jamese Hepburna, hrabě Bothwella. Ten je přímo viněn z Darnleyovy vraždy! To už je na mocné protestanty příliš. Krásná královna je uvězněna na zámku Lochleven a v červenci 1567 podepisuje abdikaci ve prospěch svého syna Jakuba. Bothwell prchá do Skandinávie a Marie do Anglie. Doufá, že jí pomůže její královská tetička Alžběta.

TIP: Image na prvním místě: Proč se Alžběta I. neobešla bez okázalých šatů a doplňků?

Panovnice ale ani v nejmenším nezapomněla, že ji Marie nepovažovala za dost dobrou pro trůn. Navíc Mariin nárok na anglickou korunu uznávají i někteří šlechtici. Proto ji Alžběta raději nechá internovat. Z vězení si Marie dopisuje se svým katolickým obdivovatelem Babingtonem, který plánuje její osvobození. Jeho plány ale odhalí Alžbětini přisluhovači a nasadí na zamilovaného šlechtice špeha. Ten mu vnukne myšlenku na atentát na královnu. Tak by Marie byla svobodná a navíc by mohla usilovat o korunu!  Babington to v dopisech navrhne Stuartovně a ta také písemně souhlasí.

Alžběta získává potřebný důkaz a Marie je odsouzena k smrti za podporu katolické opozice a usilování o život anglické královny. K popravě dojde 8. února 1587 a katovi nestačí ani dva údery. Stuartovninu hlavu od těla oddělí až ten třetí. Když ji poté chce mistr popravčí zvednout a ukázat lidu, jak je zvykem, spadne na zem. Marii samým trápením v žaláři vypadaly vlasy a nosila paruku!

  • Zdroj textu:

    100+1 historie SPECIÁL

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 1923 zvítězil italský jezdec Ugo Sivocci s vozem Alfa Romeo v legendárním závodě Targa Florio. 

Zajímavosti

Petriho miska se štetičkovcem Penicillium chrysogenum, z něhož byl poprvé izolován penicilin.

Věda

Pro meč až do Francie

Anna Boleynová (1501–1536)

Anna Boleynová neměla na muže zrovna štěstí. A coby druhá manželka Jindřicha VIII. si zrovna nepolepšila. Rodit mužské potomky se jí pohříchu nedařilo. Na první pokus přivedla na svět „jen“ budoucí královnu Alžbětu I., poté následovaly tři potraty. V té době asi nebyla ta nejpříjemnější společnice. Navíc nepřátel měla vždy víc než dost. Nařčení z toho, že je králi nevěrná a za jeho zády kuje pikle, na sebe nenechalo dlouho čekat. Nebo se Jindřich prostě jen zakoukal do Jany Seymourové a potřeboval jí udělat po svém boku místo? V roce 1536 je Anna obviněna z velezrady (a pro jistotu také z cizoložství, incestu a čarodějnictví) a putuje do vězení v Toweru.

Dál už je to prosté. Jako čarodějnice by měla správně být upálena na hranici, ale to si její bývalý manžel nepřeje. Dokonce vyslyší její poněkud neobvyklou prosbu, a to aby byla sťata mečem. V Anglii se tehdy bez výjimky popravuje sekyrou. Jindřich VIII. milostivě odloží výkon o celé dva dny, než z Calais dorazí mistr dlouhého meče. Samotný průběh je překvapující. Dalo by se čekat, že Anna řekne králi v poslední chvíli něco peprného. Proto se tu také tísní davy. Místo toho ale vyzve všechny přihlížející, aby se s ní naposledy pomodlili. A pak už se jde na věc. Lidé tehdy odcházejí z popravy rozčarováni: ta překrásná a do poslední chvíle pokorná světice měla být nehodnou čarodějnicí? Něco tu evidentně nesedí…

Historie
Revue
Vesmír

Americký náklaďák GMC CCKW-353 

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907