Kdo udal nacistům úkryt rodiny Anny Frankové? Odpověď má nalézt umělá inteligence
Ráno 4. srpna 1944 vpadla policie nacisty okupovaného Nizozemí do úkrytu v Amsterdamu, kde dva roky žila židovská dívka Anna Franková, autorka slavného deníku, se sedmi dalšími lidmi. Celá rodina Frankových pak byla deportována do koncentračních táborů.
Válku přežil jen otec Otto, Anna zemřela během epidemie tyfu v koncentračním táboře Bergen-Belsen, zřejmě v únoru 1945. Dodnes se neví, kdo tehdy Frankovy udal a postupně se z toho stala jedna z největších detektivních záhad 20. století.
TIP: Otrocká práce existuje i v 21. století: Vymýtí ji umělá inteligence?
Bývalý vyšetřovatel FBI Vincent Pankoke dal dohromady tým, s nímž hodlá tuto záhadu definitivně vyřešit. Zásadní pomoc by jim měla poskytnout umělá inteligence, s jejíž pomocí budou analyzovat velké objemy dat z historických archívů. Inteligence propojí lidi, události a místa, a nakonec snad dospěje k hledanému udavači.
IFL Science, Xomnia
VálkaJediný zachovaný kus německého 128mm samohybného kanonu s přezdívkou „Sturer Emil“ lze zhlédnout v muzeu v ruské Kubince. (foto: Wikimedia Commons, Alan Wilson, CC BY-SA 2.0)
VesmírPodle odborníků z NASA je nejzajímavějším cílem pro vybudování měsíční základny oblast Shackletonova a de Gerlacheova kráteru u jižního pólu. (ilustrace: NASA/Advanced Concepts Laboratory, CC0)
HistorieKarikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)