Antibiotika z medvědích slin: Lékárnička východosibiřského huňáče

09.10.2020 - Zuzana Teličková

Jestliže zblízka hledíte do otevřené tlamy živého medvěda, je velmi pravděpodobné, že se už na moc dalších věcí nepodíváte. Přitom ten stejný pohled inspiroval vědce z univerzity Rutgers v New Jersey k testování metody, která by mohla mnoho životů zachránit

<p>Samice <strong>medvěda východosibiřského</strong> <em>(Ursus arctos collaris)</em> se dvěma mláďaty. Tento poddruh medvěda hnědého má nesmírně pestrou stravu – od rostlin přes ryby až po občasného soba.</p>

Samice medvěda východosibiřského (Ursus arctos collaris) se dvěma mláďaty. Tento poddruh medvěda hnědého má nesmírně pestrou stravu – od rostlin přes ryby až po občasného soba.


Reklama

Výzkumníci použili bakterie přítomné ve slinách medvěda východosibiřského (Ursus arctos collaris), který je poddruhem medvěda hnědého. Jak sami uvedli, hlavním důvodem bylo, že medvěd byl odchycen v divočině daleko od lidských obydlí a tedy neovlivněn civilizací. Podle jednoho z vedoucích výzkumu Konstantina Severinova, byl právě fakt medvědovy divokosti podstatný: „Dřívější studie ukazují, že rozličnost mikroorganismů žijící ve zvířecích sekretech je závislá na potravě a velmi klesá u jedinců držených v zajetí.“ A proč se tým o mikroorganismy tolik zajímá? Mikrobiota pocházející z divoce žijících zvířat jsou totiž potenciálním zdrojem nových antibiotik. 

TIP: Tváří v tvář grizzlymu: Jak (ne)potkat velkou šelmu

Vědci otestovali účinek medvědích slin na zlatém stafylokoku (Staphylococcus aureus), který je odolný proti mnoha druhům antibiotik a může vést až k pneumonii a celkové sepsi organismu. Severinov a jeho kolegové přivedli medvědí sliny a stafylokoka do „ringu“ tvořeného kapkou oleje. Ukázalo se, že sliny stafylokoka zneškodnily a dalším výzkumem se ukázalo, že zodpovědným za tento účinek je už dříve objevené antibiotikum známé jako amicoumacin. V budoucnosti by se na základě podobného výzkumu mohly objevit i dosud neznámé látky, které by lidstvu pomohly v boji proti smrtícím chorobám.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ivanov byl rozhodnutý oplodnit ženy šimpanzím spermatem bez toho, že by jim prozradil, oč jde.

Zajímavosti

Kavachi je jednou z nejaktivnějších podvodních sopek Tichého oceánu.

Věda
Historie

Sugestivně tvarovaná reflexní mlhovina IC 2118 ze souhvězdí Oriona, zcela pochopitelně známější pod názvem Hlava čarodějnice, září především odraženým světlem hvězdy Rigel, kterou upřeně „sleduje“.

Vesmír

Srovnání velikostí sovětských obrněnců v památníku v pevnosti Brest. Zleva SU-100, T-44, T-34/85 a ISU-152.

Válka

Před 130 až 115 tisíci lety zase na našem území panovalo vlhké středomořské podnebí. Hladina moře v té době stoupla natolik, že se ze Skandinávie stal ostrov.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907