Antropolog vysvětluje: Proč máme tak rádi svátky a tradice?

31.12.2017 - Stanislav Mihulka

Svátky a tradice jsou jako pevná kotva v chaotickém světě a utužují vztahy mezi lidmi

Svátek - Svátky a tradice bychom si měli především pořádně užít
Svátek - Svátky a tradice bychom si měli především pořádně užít

Reklama

Lidé často říkají, že jim svátky přinášejí spoustu práce a nepohodlí. Podle amerického antropologa Dimitrise Xygalatase a dalších vědců jsou svátky ve skutečnosti velmi přínosné pro naše duševní zdraví a kondici.

Blahodárné rituály

Každodenní život bývá stresující a plný nejistoty. Pokud existují chvíle, kdy přesně víme co a jak dělat, poskytuje nám to cenný pocit stability a kontroly nad situací. Při rituálech se můžeme zklidnit a utužit sociální vazby. Celá řada experimentů potvrzuje, že svátky a rituály dobře fungují proti všudypřítomné úzkosti ze světa.

Prakticky všechny svátky jsou spojené se speciálními pokrmy. Jejich příprava a také snězení má rovněž významnou psychologickou a sociální funkci. Jde tradiční rituály, které jsou zakončené příjemným jídlem s blízkými lidmi.

TIP: Nejen láska: Hormon oxytocin posiluje vztahy i spiritualitu

Po celém světě je běžné si během alespoň některých svátků předávat dary. Čistě technicky vzato je zbytečné se navzájem podarovat a přitom plýtvat zdroji. Ritualizované předávání darů je ale často velice důležité kvůli utužování sociálních a rodinných vztahů

Reklama

  • Zdroj textu:

    Live Science

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti
Revue

Zhruba polovina psů v experimentech odmítla záměrně špatnou radu cizího člověka. Jsou v tom lepší než lidské děti, makaci nebo šimpanzi.

Věda

Lady Caroline Lambová byla anglická šlechtična a spisovatelka. Byla milenkou George Gordona Byrona. Jejich vztah je námětem řady děl, například filmu Lady Caroline Lamb z roku 1972.

Historie

Přestože je zde jistá podobnost s párem Jupiter-Saturn, je třeba si uvědomit, že disk kolem hvězdy PDS 70c je asi 500krát větší než prstence Saturnu. 

Vesmír

Britské tanky Challenger 2 stále zůstávají také ve hře s tím, že je bude třeba modernizovat.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907