Antropolog vysvětluje: Proč máme tak rádi svátky a tradice?

31.12.2017 - Stanislav Mihulka

Svátky a tradice jsou jako pevná kotva v chaotickém světě a utužují vztahy mezi lidmi

Svátek - Svátky a tradice bychom si měli především pořádně užít
Svátek - Svátky a tradice bychom si měli především pořádně užít

Reklama

Lidé často říkají, že jim svátky přinášejí spoustu práce a nepohodlí. Podle amerického antropologa Dimitrise Xygalatase a dalších vědců jsou svátky ve skutečnosti velmi přínosné pro naše duševní zdraví a kondici.

Blahodárné rituály

Každodenní život bývá stresující a plný nejistoty. Pokud existují chvíle, kdy přesně víme co a jak dělat, poskytuje nám to cenný pocit stability a kontroly nad situací. Při rituálech se můžeme zklidnit a utužit sociální vazby. Celá řada experimentů potvrzuje, že svátky a rituály dobře fungují proti všudypřítomné úzkosti ze světa.

Prakticky všechny svátky jsou spojené se speciálními pokrmy. Jejich příprava a také snězení má rovněž významnou psychologickou a sociální funkci. Jde tradiční rituály, které jsou zakončené příjemným jídlem s blízkými lidmi.

TIP: Nejen láska: Hormon oxytocin posiluje vztahy i spiritualitu

Po celém světě je běžné si během alespoň některých svátků předávat dary. Čistě technicky vzato je zbytečné se navzájem podarovat a přitom plýtvat zdroji. Ritualizované předávání darů je ale často velice důležité kvůli utužování sociálních a rodinných vztahů

Reklama

  • Zdroj textu:

    Live Science

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

„George Low byl dobrý ve všem. Měl hodnotu deseti mužů.“ Těmito slovy vzpomínal na svého kolegu (na snímku) další legendární manažer Apolla Robert Gilruth. (foto: NASA, CC0)

Vesmír

Mrtvolu Angela Solimana nechali údajně na pokyn císaře Františka II. stáhnout z kůže, vycpat a vystavit. (foto: Wikimedia Commons, Gottfried Haid, CC0)

Historie

Tradice spojená s vařením boršče je podle UNSCO natolik ohrožená současným konfliktem na Ukrajině, že si zasluhuje zvláštní ochranu. (foto: Pixabay, ArtemisCC0)

Zajímavosti

Tartarocyoni s mršinou kytovce. (ilustrace: Denny Navarra, CC BY 4.0)

Věda

Explodující USS Lexington a v pozadí USS Yorktown (CV-5) a USS Hammann (DD-412). (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

V křesťanské společnosti se konzumace masa rozšířila ve 4. století. Značná část raných křesťanů pravděpodobně byla vegetariány.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907