Archeologové objevili na severu Španělska 66 táborů římské armády z časů dobývání Hispánie

06.01.2021 - Stanislav Mihulka

V dnešním Španělsku jsou stále patrné stopy po starověkých vojenských operacích římské armády

<p>Letecké snímky nově objevených táborů římské armády.</p>

Letecké snímky nově objevených táborů římské armády.


Reklama

Od druhé punské války na konci 3. století před naším letopočtem až do konce 1. století př. n. l. se římská republika snažila ovládnout Iberský poloostrov, který vybojovala na Kartágu. Římanům se to nakonec podařilo a vznikla římská Hispánie. Bylo to ale za cenu velkých ztrát a mimořádných věrolomností a ukrutností, kdy Římané opakovaně porušovali dohodnutý mír a masakrovali místní kmeny.

Vojenské operace v budoucí Hispánii vyžadovaly nasazení početných sil armády římské republiky. Španělští archeologové to nedávno potvrdili objevem rozsáhlé sítě vojenských táborů římské armády, které existovaly v hornaté krajině na severu dnešního Španělska během závěrečné fáze dobývání Hispánie. Na leteckých a satelitních snímcích vystopovali celkem 66 římských táborů.

TIP: Akční hračky z Vindolandy: Vykopávky v římské pevnosti odkryly dětské meče

Objevené římské tábory sloužily jako základny a výcviková střediska římské armády. Jsou mezi nimi malé strážní pevnůstky i rozlehlá opevnění, která se rozkládají na ploše kolem 15 hektarů. Podle odborníků jsou právě tyto tábory jedním z faktorů, který přispěl k porážce domorodých kmenů. Strategicky umístěné tábory mohly dočasně pojmout mnoho vojáků, kteří pak útočili na místní obyvatele z různých směrů. Zajímavé je, že v blízkosti řady těchto pevností později vznikla významná římská města.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Londýnské prostitutky z Lady Juliany položily základy nové australské populace.

Historie

Zřícený dron na Bolsa Chica. Kvůli jeho havárii zřejmě zahynula prakticky celá budoucí generace zdejších rybáků západních.

Věda

Infarktové pochutiny

Pokud jste na dietě, do restaurace Heart Attack Grill v americkém Las Vegas rozhodně nechoďte. Na kalorie se tam totiž nehledí. Naopak – čím víc toho sníte, tím lépe. V imaginárním nemocničním zařízení navíc provokativně oděné servírky coby „sestřičky“ přijímají objednávky neboli „recepty“ od zákazníků – „pacientů“. Nabídka „léčby“ zahrnuje mimo jiné osminásobný hamburger téměř z kila hovězího masa. Heart Attack Grill zkrátka není pro žádné troškaře. A přestože byl název zamýšlen jako vtip, několik srdečních příhod, a dokonce i úmrtí zákazníků už restaurace bohužel zaznamenala…

Revue
Vesmír

Pralesnička drobná (Oophaga pumilio) žije ve Střední Americe od Nikaraguy po Panamu. Je známá díky bohaté škále variet, která čítá 15–30 různých zbarvení.

Příroda

Z deníku výpravy lze vyčíst, že začínala velmi optimisticky a mezi jejími členy nepanovalo žádné pnutí. Později byli někteří členové expedice nalezeni jen ve spodním prádle, jiným chyběly kusy tváře.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907