Archeologové objevili na severu Španělska 66 táborů římské armády z časů dobývání Hispánie

06.01.2021 - Stanislav Mihulka

V dnešním Španělsku jsou stále patrné stopy po starověkých vojenských operacích římské armády

<p>Letecké snímky nově objevených táborů římské armády.</p>

Letecké snímky nově objevených táborů římské armády.


Reklama

Od druhé punské války na konci 3. století před naším letopočtem až do konce 1. století př. n. l. se římská republika snažila ovládnout Iberský poloostrov, který vybojovala na Kartágu. Římanům se to nakonec podařilo a vznikla římská Hispánie. Bylo to ale za cenu velkých ztrát a mimořádných věrolomností a ukrutností, kdy Římané opakovaně porušovali dohodnutý mír a masakrovali místní kmeny.

Vojenské operace v budoucí Hispánii vyžadovaly nasazení početných sil armády římské republiky. Španělští archeologové to nedávno potvrdili objevem rozsáhlé sítě vojenských táborů římské armády, které existovaly v hornaté krajině na severu dnešního Španělska během závěrečné fáze dobývání Hispánie. Na leteckých a satelitních snímcích vystopovali celkem 66 římských táborů.

TIP: Akční hračky z Vindolandy: Vykopávky v římské pevnosti odkryly dětské meče

Objevené římské tábory sloužily jako základny a výcviková střediska římské armády. Jsou mezi nimi malé strážní pevnůstky i rozlehlá opevnění, která se rozkládají na ploše kolem 15 hektarů. Podle odborníků jsou právě tyto tábory jedním z faktorů, který přispěl k porážce domorodých kmenů. Strategicky umístěné tábory mohly dočasně pojmout mnoho vojáků, kteří pak útočili na místní obyvatele z různých směrů. Zajímavé je, že v blízkosti řady těchto pevností později vznikla významná římská města.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Svatojakubskou cestu spousta křesťanů dodnes absolvuje především z náboženských důvodů, s rostoucí popularitou se ale na cestu vydávají lidé různých náboženství a motivací. Od roku 1993 patří Camino de Santiago do seznamu světového dědictví UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Experimenty s profesionálními běžci ukázaly, že při sprintu na 100 metrů jim kofein zrychlí čas v průměru o 0,14 sekundy. (foto: PixabayCC0)

Věda

K prachovým bouřím dochází na Marsu každoročně. Jednou zhruba za tři tamní roky, tedy 5,5 roku na Zemi, ovšem přijde opravdu masivní, tzv. globální bouře. (ilustrace: Getty Images)

Vesmír

Smrtící pasti číhající na archeology najdeme spíš ve filmech a počítačových hrách. (foto: Getty Images (Lucasfilm Ltd.)

Historie

Tento útvar známe i z našich lesů – pravděpodobně jde o hálku žlabatky dubové (Cynips quercusfolii) na listu dubu letního (Quercus robur). (foto: Shutterstock)

Příroda

Zhruba třetina všech dospělých uvádí některý z příznaků nespavosti a 6 až 10 % lidí trpí natolik závažnými symptomy, že splňují diagnostická kritéria pro poruchu spánku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907