Před více než 3 500 lety byl v oblasti dnešního Tel Avivu pohřben muž se 22 džbány. Některé z těchto nádob obsahovaly stopy opia
Soudě podle archeologických nálezů z posledních let by se mohlo zdát, že území dnešního Izraele bývalo starověkou baštou konzumentů psychoaktivních látek. Před čtyřmi lety se zde vědcům podařilo objevit 13 tisíc let staré doklady o výrobě piva. Nyní archeologové narazili na další známky užívání psychoaktivních látek – v hrobě muže z pozdní doby bronzové vědci narazili na keramické nádoby, které obsahovaly stopy opia.
Zmíněný hrob byl nalezen již v roce 2012, během vykopávek na lokalitě Tel Yehud, která se nachází na okraji Tel Avivu. V roce 2017 se na místo archeologové znovu vrátili k dalšímu průzkumu. Vedle ostatků muže, který zemřel ve věku mezi 40 a 50 lety zde vědci nalezli i 22 nádob a džbánků, které následně podrobili chemickým analýzám. Výsledky svého výzkumu vědci nyní zveřejnili v odborném časopisu Archaeometry.
V osmi nádobách badatelé nalezli stopy opia, přičemž některé z nich mají tvar makovic. Část nádob nalezených v hrobě pochází z nedalekého Kypru, kde se mák setý (sloužící jako zdroj k výrobě opia) prokazatelně pěstoval minimálně od poloviny 6. tisíciletí před naším letopočtem.
Hrob v Izraeli, v němž byly objeveny džbány se stopami opia. (foto: Israel Antiquities Authority, CC0)
Zatím není jasné, proč byly nádoby s opiem uložené společně s mužem do hrobu. Podle Vanessy Linaresové z Telavivské univerzity je ve hře několik hypotéz, které vycházejí ze záznamů jiných dávných civilizací. „Podle písemných zpráv používali kněží v Sumeru opium, aby se dostali do stavu změněného vědomí,“ uvádí Linaresová.
TIP: Nejstarší alkohol: Lidé v Izraeli vařili pivo už před 13 tisíci lety
„Egypťané zase vyhradili opium kromě kněží i válečníkům. Důvodem bylo zřejmě to, že opium je nejen psychoaktivní látka, ale má také léčivé účinky, především pokud jde o tlumení bolesti. Další možností je, že opium bylo obětinou pro tehdejší božstva. Mohlo být také považováno za vhodnou výbavu pro mrtvého na onen svět.“
VálkaSzent István krátce předtím, než klesl ke dnu. V pozadí sesterský Tegetthoff. (foto: Wikimedia Commons, NHHC, CC0)
VědaLudwig Van Beethoven na obraze Josepha Karla Stielera z roku 1820. (foto: Wikimedia Commons, JK Stieler, CC0)
VesmírIlustrace zachycuje výron oblaku trosek po impaktu sondy DART (NASA) na povrch planetky Dimorphos. Obrázek vznikl s pomocí detailních snímků planetky, které pořídila kamera DRACO na palubě sondy DART těsně před impaktem. (zdroj: ESO, M. Kornmesser, CC BY-SA 4.0)
ZajímavostiPavoučí samečci udělají takřka cokoliv, aby neskončili na pomyslném oltáři lásky. Ne vždy se jim to ale podaří. (foto: Shutterstock)