Archeologové objevili v norských horách vzácně zachovalý šíp z doby železné

16.05.2022 - Stanislav Mihulka

Tání ledu v norských horách odhalilo cenné archeologické poklady z doby železné


Reklama

Glaciální archeologové se v Norsku blýskli úžasným objevem. Jde o neuvěřitelně zachovalý šíp z doby železné, jehož stáří je asi 1 700 let. Byl nalezen jako součást souboru několika desítek šípů rozmanitého stáří, které se skrývaly v ledu, na blíže neupřesněném místě v pohoří Jotunheimen. Nález šípů úzce souvisí s globálním oteplováním, které odkrylo předměty dlouhá staletí ukryté v ledu.

Zmíněný šíp, který měří asi 80 centimetrů, se zachoval ve výjimečně dobrém stavu, se železným hrotem i aerodynamickým opeřením. Podle odborníků je zachovalý podstatně lépe než šípy slavného ledovcového muže Ötziho, i když ty jsou zase zhruba třikrát starší. Podle odborníků je každopádně velmi výjimečné objevit tak starý šíp s opeřením.

Šíp dávných lovců

Dánský archeolog Lars Pilø, který je ve vedení programu Glaciální archeologie, a jeho kolegové, se rozhodli upustit od radiokarbonového datování šípu. Při takové analýze by bylo nutné část šípu obětovat. Styl šípu je ale velmi známý, takže ve skutečnosti bylo poměrně snadné ho se slušnou přesností datovat.

TIP: Tání ledu v Norsku odkrylo rozsáhlý soubor tisíce let starých šípů

Šíp na sobě nese prvky, které se nacházejí na zbraních obětovaných v dánských rašeliništích, zhruba v letech 300 až 600 našeho letopočtu. V té době takové šípy používali lovci, kteří se vydávali do hor a lovili tam soby. Výzkum šípu stále pokračuje. Vědci věří, že se jim podaří zjistit, odkud pocházejí použité materiály, včetně zmíněného opeření.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda

Na každou nově přivezenou várku odpadu se okamžitě vrhají sběrači, kteří doufají, že budou mít ten den štěstí a najdou něco zajímavého. (foto: David Těšínský ©)

Zajímavosti
Historie

Eskortní torpédoborec USS Samuel B. Roberts (DE-413). (foto: Wikimedia Commons, U.S. NavyCC0)

Věda

Exploze hvězdy v souhvězdí Býka, zachycená čínskými hvězdáři v roce 1054, je zřejmě nejznámější pozorovanou supernovou. V době výbuchu byla šestkrát jasnější než Venuše a na denní obloze zářila třiadvaceti dní. (foto: NASA, ESA, Hubble, J. Hester, A. Loll (ASU)CC BY 4.0)

Vesmír

Křik Ashley Peldonové zazní například ve filmech Paranormal Activity, Free Guy nebo třeba Vřískot. (ilustrační foto: Unsplash, Hannah PopowskiCC0)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907