Archeologové objevili v Polsku velký megalitický hřbitov, starý asi 5 500 let

30.03.2021 - Stanislav Mihulka

Archeologové objevili nedaleko polského Krakova sedm neolitických hrobek, pozůstatky raně středověké pevnosti a hrob dvojice koní z doby bronzové

<p>Severýchodně od Krakówa odkryli mohutný pohřební komplex středoevropské kultury nálevkovitých pohárů.</p>

Severýchodně od Krakówa odkryli mohutný pohřební komplex středoevropské kultury nálevkovitých pohárů.


Reklama

Monumentální megalitické stavby je možné objevit i ve střední Evropě. Názorně to dokládají čerstvé nálezy z polského Dębiany, ležícího asi 50 kilometrů severovýchodně od Krakova. Archeologové zde objevili místo, kde se nacházejí pozůstatky sedm neolitických hrobek, pozůstatky raně středověké pevnosti a hrob dvojice koní z doby bronzové.

Archeologický průzkum zde běží zhruba dva roky, až nyní se ale podařilo odkrýt mohutný megalitický komplex, jehož stáří vědci odhadují na 5 500 let. Tvoří jej hrobky a tucet mohyl velkých 40 až 50 metrů

Poháry z Moravy

Podle archeologů tento komplex vybudovali lidé takzvané kultury nálevkovitých pohárů, která je dobře známá i z území Česka. Jde o kulturu období staršího eneolitu, pro kterou jsou typické bohatě zdobené keramické poháry s nálevkovitým hrdlem, měděné předměty a právě mohyly, které v pozdní fázi kultury nahradily žárové hroby. Za oblast vzniku kultury nálevkovitých pohárů je považována Morava, kde její rané fáze dokládá soubor nálezů z obce Božice nedaleko Znojma.

TIP: Poklad pod skateparkem: Pod hřištěm byl pohřben náčelník doby bronzové

Podle polských archeologů, kteří se na vykopávkách podílejí, je megalitické pohřebiště v polském Dębiany jedním z největších a nejzajímavějších nalezišť svého druhu ve střední Evropě. Odborníci předpokládají, že jim výzkum na této lokalitě přinese cenné informace o pohřebních zvycích a dalších aspektech kultury nálevkovitých pohárů.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír
Revue
Zajímavosti

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907