Archeologové objevili v Polsku velký megalitický hřbitov, starý asi 5 500 let

Archeologové objevili nedaleko polského Krakova sedm neolitických hrobek, pozůstatky raně středověké pevnosti a hrob dvojice koní z doby bronzové

30.03.2021 - Stanislav Mihulka



Monumentální megalitické stavby je možné objevit i ve střední Evropě. Názorně to dokládají čerstvé nálezy z polského Dębiany, ležícího asi 50 kilometrů severovýchodně od Krakova. Archeologové zde objevili místo, kde se nacházejí pozůstatky sedm neolitických hrobek, pozůstatky raně středověké pevnosti a hrob dvojice koní z doby bronzové.

Archeologický průzkum zde běží zhruba dva roky, až nyní se ale podařilo odkrýt mohutný megalitický komplex, jehož stáří vědci odhadují na 5 500 let. Tvoří jej hrobky a tucet mohyl velkých 40 až 50 metrů

Poháry z Moravy

Podle archeologů tento komplex vybudovali lidé takzvané kultury nálevkovitých pohárů, která je dobře známá i z území Česka. Jde o kulturu období staršího eneolitu, pro kterou jsou typické bohatě zdobené keramické poháry s nálevkovitým hrdlem, měděné předměty a právě mohyly, které v pozdní fázi kultury nahradily žárové hroby. Za oblast vzniku kultury nálevkovitých pohárů je považována Morava, kde její rané fáze dokládá soubor nálezů z obce Božice nedaleko Znojma.

TIP: Poklad pod skateparkem: Pod hřištěm byl pohřben náčelník doby bronzové

Podle polských archeologů, kteří se na vykopávkách podílejí, je megalitické pohřebiště v polském Dębiany jedním z největších a nejzajímavějších nalezišť svého druhu ve střední Evropě. Odborníci předpokládají, že jim výzkum na této lokalitě přinese cenné informace o pohřebních zvycích a dalších aspektech kultury nálevkovitých pohárů.


Další články v sekci