Archeologové vykopali velkolepé ztracené dálnice Arábie z doby bronzové

20.01.2022 - Stanislav Mihulka

Před 4 500 lety byl Arabský poloostrov protkán sítí cest mezi oázami. Tyto „dálnice“ doby bronzové byly lemovány hroby

<p>Dávná pohřební cesta lemovaná hrobkami.</p>

Dávná pohřební cesta lemovaná hrobkami.


Reklama

Dávné cesty v Arabské poušti byly doslova lemovány mrtvými. Ne, že by tam docházelo k nějakým masakrům. Na Arabském poloostrově se lze běžně setkat s cestami mezi oázami, kolem nich jsou uspořádané hroby s mrtvými. Jak nedávno zjistili archeologové, kteří pracují v Saúdské Arábii, kdysi byly takové cesty klíčovými komunikacemi.

Archeolog Matthew Dalton ze Západoaustralské univerzity a jeho kolegové použili satelitní snímky i terénní průzkum, s jejichž pomocí odkryli množství neuvěřitelně hustě uspořádaných pohřebních monumentů, především kolem cest. Jen v jediném okrese Khaybar jich napočítali nejméně 10 tisíc, většinou v blízkosti trvalých zdrojů vody.

Cesty doby bronzové

Jak uvádí Dalton, především v blízkosti oáz se objevené monumenty nacházejí v jedněch z největších koncentrací pohřebních staveb na světě. Zmíněné cesty a hrobky vznikly v době bronzové, asi před 4 500 lety. Podle Daltona byli v té době lidé beduínských kmenů, kteří obývali Arabský poloostrov, sociálně a ekonomicky propojení daleko víc, než jsme si mysleli.

TIP: Rozsáhlé kamenné monumenty v Saúdské Arábii představují záhadu

Když badatelé detailně prozkoumali vybrané oázy, zjistili, že z nich vybíhala síť paprsčitě uspořádaných cest a pěšin. Zřejmě šlo o cesty, jimiž lidé hnali stáda dobytka v sezónách, kdy spadlo více srážek. Během období sucha byly pro dávné beduíny nejspíše užitečnější cesty s hrobkami spojující oázy, jimiž šlo urazit velké vzdálenosti. Podle badatelů se po doposud objevených pohřebních „dálnicích“ lze dostat až 530 kilometrů daleko, aniž by z nich člověk sestoupil.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ivanov byl rozhodnutý oplodnit ženy šimpanzím spermatem bez toho, že by jim prozradil, oč jde.

Zajímavosti

Kavachi je jednou z nejaktivnějších podvodních sopek Tichého oceánu.

Věda
Historie

Sugestivně tvarovaná reflexní mlhovina IC 2118 ze souhvězdí Oriona, zcela pochopitelně známější pod názvem Hlava čarodějnice, září především odraženým světlem hvězdy Rigel, kterou upřeně „sleduje“.

Vesmír

Srovnání velikostí sovětských obrněnců v památníku v pevnosti Brest. Zleva SU-100, T-44, T-34/85 a ISU-152.

Válka

Před 130 až 115 tisíci lety zase na našem území panovalo vlhké středomořské podnebí. Hladina moře v té době stoupla natolik, že se ze Skandinávie stal ostrov.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907