Rozsáhlé kamenné monumenty v Saúdské Arábii představují záhadu

21.08.2020 - Stanislav Mihulka

Němečtí vědci objevili v Saúdské Arábii více než stovku zvláštních kamenných staveb. Jejich původní účel je pro ně ale záhadou

<p>Účel prastarých kamenných obdélníků z Arabského poloostrova, kterých se tam nacházejí stovky, je stále nejasný.</p>

Účel prastarých kamenných obdélníků z Arabského poloostrova, kterých se tam nacházejí stovky, je stále nejasný.


Reklama

Na okraji písečné pouště Nafúd a dalších místech v Saúdské Arábii se nacházejí velké a prastaré kamenné monumenty. Pro vědu byly objeveny teprve nedávno, v roce 2017 a dnes jich jsou známy stovky. Kvůli jejich tvaru se jim říká „mustatily“, což je starší arabský výraz pro obdélník. Tyto kamenné obdélníky, jejichž delší strana může měřit přes 600 metrů, jsou staré zhruba 7 tisíc let. Náležejí tím pádem k nejstarším velkým kamenným monumentům na světě. Pyramidy v Gíze jsou o celé tisíce let mladší.

Mohou mustatily představovat obětní místa?

Německý archeolog Huw Groucut z institutu Maxe Plancka a jeho tým nedávno na satelitních snímcích nalezli 104 doposud neznámých mustatilů. Tyto objekty pak detailně zkoumali přímo v terénu.

Objevené mustatily jsou tvořené dlouhými strukturami z kamenů, jejichž výška ale nepřekračuje metr a půl. Účel těchto staveb je doposud zcela záhadný a nedávný výzkum tyto záhady spíše ještě prohloubil.

Mustatily nemají žádný patrný vchod. V jejich okolí navíc nápadně scházejí jakékoliv archeologické artefakty, jako například kamenné nástroje. Proto se vědci domnívají, že mustatily nesloužily žádnému praktickému účelu, typu shromažďování vody nebo pastvě dobytka. Naopak tam nalezli soubory kostí živočichů, jak divokých, tak zřejmě i domestikovaných.

TIP: Dávné zemědělství: Lidé na Sahaře farmařili už před 10 tisíci let

Podle Groucuta jsou mustatily zřejmě rituální místa, kde probíhala obětování zvířat nebo nějaké jiné sociální aktivity či slavnosti. Nápadná je totiž podle něj vzájemná blízkost mustatilů. Rituálem mohlo být například samotné stavění mustatilů, které by v takovém případě utužovalo sociální strukturu společenství. Mustatily zřejmě čeká intenzivní výzkum, který by mohl přinést řadu zajímavých objevů.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

„George Low byl dobrý ve všem. Měl hodnotu deseti mužů.“ Těmito slovy vzpomínal na svého kolegu (na snímku) další legendární manažer Apolla Robert Gilruth. (foto: NASA, CC0)

Vesmír

Mrtvolu Angela Solimana nechali údajně na pokyn císaře Františka II. stáhnout z kůže, vycpat a vystavit. (foto: Wikimedia Commons, Gottfried Haid, CC0)

Historie

Tradice spojená s vařením boršče je podle UNSCO natolik ohrožená současným konfliktem na Ukrajině, že si zasluhuje zvláštní ochranu. (foto: Pixabay, ArtemisCC0)

Zajímavosti

Tartarocyoni s mršinou kytovce. (ilustrace: Denny Navarra, CC BY 4.0)

Věda

Explodující USS Lexington a v pozadí USS Yorktown (CV-5) a USS Hammann (DD-412). (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

V křesťanské společnosti se konzumace masa rozšířila ve 4. století. Značná část raných křesťanů pravděpodobně byla vegetariány.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907