Dávné zemědělství: Lidé na Sahaře farmařili už před 10 tisíci let

22.03.2018 - Stanislav Mihulka

Fosilní obilniny objevené v libyjské poušti nabízejí nová řešení pro svět během globálního oteplování

Takarkori -<p>Vykopávky na archeologické lokalitě Takarkori, Libye</p>
Takarkori -

Vykopávky na archeologické lokalitě Takarkori, Libye


Reklama

Dnešní svět se otepluje. A farmáři hledají inspiraci pro pěstování plodin v horkém a suchém prostředí. Někdy jim pomůže genetika a jindy zase třeba archeologie, jako při nedávném objevu na nalezišti v jihozápadní Libyi.

Na místě zvaném Takarkori archeologové objevili důkazy o skladování semen a pěstování rostlin, které se zde odehrávalo už před 10 tisíci let. V té době tam nebyla poušť, ale spíš zelená krajina, kde rostly plané druhy obilovin. Skupiny lovců-sběračů je sklízely a skladovaly na horší časy. Potvrzují to nálezy více než 200 tisíc semen obilovin, zbytků košíků a také stop po obilné polévce a sýru.

TIP: Tajemství oblasti Nazca: Podzemní akvadukty zavlažovaly vyprahlou krajinu

Pro dnešní zemědělce jsou velmi cenné informace o rostlinách, které dovedou růst a plodit v horkém klimatu. Díky nim by mohli zajistit více potřebných potravin navzdory globálnímu oteplování.

 

Reklama

  • Zdroj textu:

    University of Huddersfield

  • Zdroj fotografií: Università Sapienza di Roma

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír
Revue
Zajímavosti

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907