Astronomové nalezli první planetu podobnou Jupiteru s atmosférou bez mraků

27.01.2021 - Stanislav Mihulka

<p>Horký jupiter WASP-62b. Podle analýz spektra záření nejsou v jeho atmosféře žádné mraky.</p>

Horký jupiter WASP-62b. Podle analýz spektra záření nejsou v jeho atmosféře žádné mraky.


Reklama

Přímé pozorování exoplanet je obvykle na samotné hranici možností našich přístrojů, přesto ale u některých z nich můžeme zjistit údaje o jejich vzhledu. Například to, zda mají v atmosféře mraky, anebo nikoliv. Podle toho, co zatím víme, jsou bezmračné planety vzácné. Astronomové odhadují, že planet bez mraků je v okolním vesmíru méně než 7 procent. Až doteď jsme spolehlivě znali jen jednu takovou exoplanetu, horký saturn WASP-96b.

Studentka Munazza Alam z amerického centra Center for Astrophysics, Harvard & Smithsonian nedávno identifikovala další takovou exoplanetu. Tentokrát jde o horký jupiter, známý jako WASP-62b. Tato exoplaneta byla objevena již v roce 2012, ale její atmosféra zatím nebyla detailněji studována.

Horký svět bez mraků 

WASP-62b je od nás vzdálená asi 575 světelných let a její hmotnost odpovídá asi polovině našeho Jupiteru. Na rozdíl od něj ale oběhne svou hvězdu nesmírně rychle, jednou za 4,4 dne, což také znamená, že jde o značně horkou planetu. Teplota povrchu se pohybuje kolem 1 050 °C. Celá planetární soustava je poměrně mladá, podle vědců vznikla teprve před cca 800 miliony let.

TIP: Planeta WASP-69b: Plyšový svět s heliovým ohonem

Tým Alamové zkoumal atmosféru planety WASP-62b spektroskopickými metodami s využitým pozorování Hubbleova vesmírného teleskopu. Soustředili se na oblast viditelného záření, v níž mohli detekovat přítomnost sodíku a draslíku. Draslík nenašli žádný, ale sodík, v podobě absorpčních čar, naopak detekovali v plném rozsahu spektra jeho záření. To je neklamnou známkou čiré atmosféry exoplanety. Mračna nebo zamlžená atmosféra by totiž část spektrálních stop sodíku překryly.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Obsahy izotopů stroncia a kyslíku v pozůstatcích padlých v bitvě u Himéry prozrazují, že většinou nešlo o sicilské bojovníky, ale žoldáky ze vzdálených míst.

Věda
Vesmír

Z rybníka na talíř

skokan zelený | výskyt: Evropa

Tento hybrid skokana skřehotavého a krátkonohého dorůstá 5–11 cm a jeho obvykle hnědé oči mění v době páření barvu: U samců přecházejí do zelenožluté, zatímco samicím žloutnou nebo získávají žlutohnědý odstín. Díky svému jasně zelenému zbarvení skokani na svou hmyzí oběť rádi číhají například v záplavě lístků okřehku menšího, lidově zvaného žabinec. K jejich nejurputnějším predátorům přitom patří člověk – zmíněný žabí druh se totiž považuje za delikatesu. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Na malou plachetnici Sundowner se nacpalo na 130 vojáků. Za jejím kormidlem stál Charles Lightoller, někdejší druhý důstojník Titanicu.

Válka
Revue

V napjaté atmosféře na počátku 17. století se rozbuškou k rozpoutání násilí mezi katolíky a nekatolíky mohla stát i zdánlivá drobnost. 

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907