Astronomové objevili chemicky primitivní hvězdu v galaktickém halo

02.01.2018 - Stanislav Mihulka

Nově objevená hvězda J0815+4729 nám přibližuje podmínky raného vesmíru

Hvězda - Ilustrativní snímek hvězd v souhvězdí Ještěrky
Hvězda - Ilustrativní snímek hvězd v souhvězdí Ještěrky

Reklama

Španělští astronomové identifikovali novou trpasličí hvězdu, která je bohatá na uhlík a zároveň extrémně chudá na ostatní těžší prvky. Hvězda nese označení J0815+4729 a nachází se v galaktickém halo Mléčné dráhy, ve vzdálenosti asi 32 600 světelných let od nás.

Nově objevená hvězda je zřejmě nejméně na železo bohatou hvězdou svého druhu, kterou známe. Chemicky primitivní hvězdy chudé na těžké prvky, jako je J0815+4729, jsou přitom důležité pro studium podmínek, jaké panovaly v raném vesmíru.

Hvězda z milionů prozkoumaných spekter

David S. Aguado ze španělské University of La Laguna na Tenerife a jeho tým na hvězdu narazili při analýze velkého objemu spektroskopických dat z různých zařízení. Zpracovali více než 2,5 milionu spekter z projektů Sloan Extension for Galactic Understanding and Exploration (SEGUE), Baryonic Oscillations Spectroscopic Survey (BOSS) a Large Sky Area Multi-Object Fiber Spectroscopic Telescope (LAMOST).

TIP: Co je to galaktické halo a kde se nachází?

Aguado a spol. vytipovali asi stovku hvězd velmi chudých na těžší prvky, které pak následně pozorovali specializovanými přístroji na teleskopech observatoře Observatorio del Roque de los Muchachos na ostrově La Palma. Hvězdu J0815+4729 objevili mezi nimi.

 

 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Phys.org, arXiv

  • Zdroj fotografií: ESA/Hubble & NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kopcovitá krajina Bílých Karpat státní kontrole dlouho unikala. Náročný terén úředníky od návštěv odrazoval. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Jediný zachovaný kus německého 128mm samohybného kanonu s přezdívkou „Sturer Emil“ lze zhlédnout v muzeu v ruské Kubince. (foto: Wikimedia Commons, Alan WilsonCC BY-SA 2.0)

Válka

Kmen Bójů neobýval pouze střední Evropu. Mnohem silnější větev žila v severní Itálii, takzvané Předalpské Galii, kde bojovali s Římany, a dokonce je několikrát porazili.(ilustrace: © Martina Nacházelová - se souhlasem k publikování)

Historie

Podle odborníků z NASA je nejzajímavějším cílem pro vybudování měsíční základny oblast Shackletonova a de Gerlacheova kráteru u jižního pólu. (ilustrace: NASA/Advanced Concepts LaboratoryCC0)

Vesmír

Lesní požár na konci permu

Věda

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907