Reklama


Astronomové objevili chemicky primitivní hvězdu v galaktickém halo

02.01.2018 - Stanislav Mihulka

Nově objevená hvězda J0815+4729 nám přibližuje podmínky raného vesmíru

Hvězda - Ilustrativní snímek hvězd v souhvězdí Ještěrky
Hvězda - Ilustrativní snímek hvězd v souhvězdí Ještěrky

Reklama

Španělští astronomové identifikovali novou trpasličí hvězdu, která je bohatá na uhlík a zároveň extrémně chudá na ostatní těžší prvky. Hvězda nese označení J0815+4729 a nachází se v galaktickém halo Mléčné dráhy, ve vzdálenosti asi 32 600 světelných let od nás.

Nově objevená hvězda je zřejmě nejméně na železo bohatou hvězdou svého druhu, kterou známe. Chemicky primitivní hvězdy chudé na těžké prvky, jako je J0815+4729, jsou přitom důležité pro studium podmínek, jaké panovaly v raném vesmíru.

Hvězda z milionů prozkoumaných spekter

David S. Aguado ze španělské University of La Laguna na Tenerife a jeho tým na hvězdu narazili při analýze velkého objemu spektroskopických dat z různých zařízení. Zpracovali více než 2,5 milionu spekter z projektů Sloan Extension for Galactic Understanding and Exploration (SEGUE), Baryonic Oscillations Spectroscopic Survey (BOSS) a Large Sky Area Multi-Object Fiber Spectroscopic Telescope (LAMOST).

TIP: Co je to galaktické halo a kde se nachází?

Aguado a spol. vytipovali asi stovku hvězd velmi chudých na těžší prvky, které pak následně pozorovali specializovanými přístroji na teleskopech observatoře Observatorio del Roque de los Muchachos na ostrově La Palma. Hvězdu J0815+4729 objevili mezi nimi.

 

 

  • Zdroj textu:

    Phys.org, arXiv

  • Zdroj fotografií: ESA/Hubble & NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zrádce od Thermopyl

Píše se rok 480 př. n. l. a u Thermopyl se právě výhodná pozice řeckých obránců mění v mlýnek na maso. Mnohasettisícová armáda Peršanů pod vedením krále Xerxa totiž nenapochodovala do úzké soutěsky v jednom houfu (jak si představovali Sparťané), ale částečně ji obešla skalními pěšinami zezadu. Někdo jim musel dobře poradit! Obvinění padne na bývalého vojáka Epialtese z Trachisu. Důkazy však chybějí. Slavný řecký historik Hérodotos píše, že podezíráni byli i další dva lidé. „Ale jen na život hanebného Epialtese vypsali Řekové odměnu.“ Pravdou zůstává, že tuhle „zkratku přes hory“ hojně využívali při vzájemných přepadech jak Sparťané, tak i lid z Fókidy, který momentálně stál na straně perského krále Xerxa. Dá se tedy předpokládat, že o cestě do týlu nepřítele věděli už dávno i bez našeptávačů.

Zajímavosti

Pletení na prstech bylo snadné, a proto se těšili tkaničkáři menší úctě než tkalci

Historie

Mezi špičkovými senzory nebudou na lodi chybět sonary v ponorných kýlech, vlečené sonarové bóje, hydrofon pro poslech mořských živočichů a zařízení na odběr vzorků vzduchu, vody i mořského dna.

Zajímavosti

Osud vesmíru je stále nejasný

Vesmír

Příště možná poletí na letecké biopalivo

Věda

Tučňáci se poprvé pouští na moře a učí se samostatně lovit. U břehu na ně již čekají tuleni, pro které je mladý tučňák relativně snadnou kořistí

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907