„Attenboroughova kráska“ je fosilní brouk s nejlépe dochovaným zbarvením

Třetihorní mandelinka nalezla smrt v prostředí, které bylo jako stvořené pro perfektní fosilizaci

18.08.2021 - Stanislav Mihulka



Přibližně před 49 miliony let, tedy ve třetihorách žil v oblasti dnešního Colorada brouk. Po smrti se stal součástí geologické formace Green River, která byla původně krajinou plnou jezer v Coloradu, Wyomingu a Utahu. Dnes je tato formace bohatá na fosilie. Zmíněný brouk byl již od roku 1995 vystaven v muzeu Denver Museum of Nature and Science v Coloradu, až doposud byl ale mylně řazený k tesaříkům, které na první pohled připomíná.

Paleontologové brouka důkladně prozkoumali a zjistili, že ve skutečnosti jde o mandelinku. Pojmenovali ho Pulchritudo attenboroughi, což znamená „Attenboroughova kráska“, na počest slavného britského přírodovědce a popularizátora Sira Davida Attenborougha. Důvodem je i to, že podle vědců jde o fosilii brouka s doposud nejlépe zachovalým zbarvením.

TIP: Myanmarský jantar uchoval divukrásné barvy hmyzu starého 99 milionů let

Podle vedoucího výzkumu Franka-Thorstena Krella z muzea Denver Museum of Nature and Science je pro vznik tak úžasné fosilie nezbytné, aby se mrtvolka brouka dostala do velmi jemného sedimentu. Snad nejlepší jsou v tomto ohledu jemné jezerní sedimenty nebo jíl. Budoucí fosilie pak musí rychle klesnout do sedimentu, dřív než by se rozpadla. Další důležitou podmínkou je prostředí bez kyslíku, v němž se mrtvý hmyz nerozloží.


Další články v sekci