Austrálie je možná osídlená už 120 tisíc let: Budou se přepisovat učebnice?

20.03.2019 - Stanislav Mihulka

První lidé možná do Austrálie doputovali již před 120 tisíci lety, tedy téměř o 50 tisíc let dříve, než si vědci doposud mysleli

<p>Australánci představují nejstarší přežívající lidskou kulturu na celé Zemi.</p>

Australánci představují nejstarší přežívající lidskou kulturu na celé Zemi.


Reklama

O původních Austrálcích (nebo též Aboridžincích) se říká, že je to nejstarší souvisle existující civilizace na světě. Vědecké studie posledních let, které se zaměřili především na DNA, ukázaly, že první obyvatelé žili na území dnešní Austrálie již před 40 až 65 tisíci lety. Existují ale i výzkumy, podle kterých to bylo již před 72 tisíci lety.

Podle nové a poněkud odvážné studie Dr. Johna Sherwooda z Deakin University je ale osídlení Austrálie ještě mnohem staršího data. První Austrálci podle něj do země doputovali již před 120 tisíci lety, tedy téměř o 50 tisíc let dříve, než si vědci doposud mysleli.

Přepište dějiny

Svá tvrzení opírá Sherwood především o nové nálezy z fosilního naleziště Moyjil, které se rozkládá poblíž města Warrnambool v australském státě Victoria. Sherwood se svým týmem zde objevil zbytky korýšů, krabů a ryb, dřevěného uhlí, ohořelých kamenů a něčeho, co mohlo představovat dávný krb. Analýza objevených fosilií přitom potvrdila, že pocházejí z časů před 120 tisíci lety.

Vědci prozatím přistupují k tezím australských kolegů s opatrností – přesvědčivý důkaz přítomnosti lidí, například nález lidských kostí nebo nástrojů, se objevit nepodařilo. Sám Sherwood považuje svůj výzkum za první krok, který by mohl do oblasti přilákat další vědecké týmy.

TIP: Pravda o evoluci: Všichni jsme Afričané

Pokud se potvrdí, že jde skutečně o doklady lidské přítomnosti, a že datování těchto nálezů je správné, bude to znamenat, že se lidé v Austrálii mnohem dříve, než jsme si doposud mysleli. V takovém případě bychom museli revidovat nejen historii osídlení australského kontinentu, ale také scénáře šíření moderních lidí z Afriky do zbytku světa.

Reklama




Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jaderný test z 25. července 1946 (označovaný jako „B – Baker“) se vůbec poprvé v dějinách uskutečnil pod hladinou moře. Američané při něm spustili bombu do hloubky 27 metrů a odpálili; naráz se tak vzedmulo půl milionu tun vody a 50 z 92 lodí bylo rozmetáno na prach. (foto: Wikimedia Commons, Library of CongressCC0)

Zajímavosti

Pouštní krajina s mustatilem v popředí snímku. Na podobném místě nalezli archeologové sedm tisíc let staré obětiště obsahující lidské a zvířecí ostatky. (foto: PLoS ONE, Melissa KennedyCC BY-SA 4.0)

Věda

Hrající si slůňata – stále v bezpečné blízkosti dohlížejících samic. (foto: Marek Velechovský - se souhlasem k publikování)

Příroda

V bitvě u Hradce Králové, známé také jako bitva u Chlumu či u Sadové, se na obou stranách dohromady utkalo na 430 000 mužů. S výjimkou bitvy u Lipska v roce 1813 nebojovalo nikde jinde za celé 19. století víc vojáků. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Hvězdný terminátor představuje rozhraní mezi osvětlenou a neosvětlenou stranou planety. (ilustrace: University of California, Irvine, Ana LoboCC BY 4.0)

Vesmír

Když si někdo kýchne na Mount Everestu, jeho patogeny mohou na místě vydržet i staletí. (foto: Wikimedia Commons, TirthakanjiCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907