Austrálie povolila užívání psychedelik k léčbě některých duševních chorob

Austrálie se stala první zemí na světě, která povolila užívání extáze a halucinogenních houbiček k léčbě některých duševních chorob

04.07.2023 - Martin ReichmanPodle únorového rozhodnutí australského úřadu pro dohled nad léčivy (TGA) budou moci registrovaní psychiatři od prvního července předepisovat tyto látky, známé také jako MDMA a psilocybin, k léčbě posttraumatické stresové poruchy a některých typů depresí.

Austrálie se rozhodla tyto látky překlasifikovat na základě testů australského úřadu pro léčiva, který je vyhodnotil jako „relativně bezpečné“ při použití v „lékařsky kontrolovaném prostředí“. Zastánci tohoto rozhodnutí doufají, že by MDMA a psilocybin mohly vést k rozhodujícímu pokroku v léčbě některých duševních poruch.

Rozdávání tabletek se nechystá

Mike Musker, výzkumný pracovník v oblasti duševního zdraví a prevence sebevražd na Jihoaustralské univerzitě, rozhodnutí TGA vítá, upozorňuje ale, že nepůjde o „vydávání tabletek“, nýbrž o „kontrolované užívání pod lékařským dohledem v oprávněných případech“. Extáze by podle něj mohla pomoci při léčbě posttraumatické stresové poruchy, zatímco psilocybin by mohl být užitečný v boji proti depresi.

V současné době podle australského úřadu pro dohled nad léčivy neexistuje žádný schválený preparát, který by MDMA nebo psilocybin obsahoval. Uvedení takového preparátu na trh tak bude zřejmě vyžadovat další povolení TGA.

TIP: Pod pokličkou: Jak účinkují nejznámější drogy na lidský organismus

Austrálie je první zemí na světě, která reguluje MDMA a psilocybin jako léky, klinické studie ale probíhají také v USA, Kanadě a Izraeli. Ve Spojených státech tamní Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) aktuálně posuzuje povolení terapeutického využití MDMA pro léčbu posttraumatické stresové poruchy. Klinická studie z roku 2021 ukázala, že lidé, kteří trpí posttraumatickou stresovou poruchou a užívají MDMA v kombinaci s psychoterapií, mají dvakrát vyšší pravděpodobnost uzdravení než kontrolní skupina, která vedle psychoterapie užívala jen placebo.


Další články v sekci