Až budeme všichni vegany: Co by znamenal přechod všech lidí na veganskou stravu?

Na světě aktuálně žije více než 7,5 miliardy lidí. Co by se stalo, kdyby všichni přešli na veganskou stravu, tedy na jídlo bez mléka, masa, medu a všech dalších produktů živočišného původu?

19.06.2017 - Martin Reichman



Ačkoliv se myšlenka, že by všichni lidé na světě přešli na veganskou stravu, zdá být zcela extrémní, trendy hovoří jasně: počet lidí, kteří se rozhodli vzdát stravy a produktů živočišného původu strmě roste. V Británii se za poslední dekádu zvýšil počet lidí preferujících rostlinnou stravu o 340 %. Vegetariánský či veganský způsob stravy v současnosti preferuje okolo půl milionu Britů. Ve věkové skupině 16 až 24 let vyznává bezmasou stravu až 20 % lidí.

TIP: Biftek vs. brokolice: O vegetariánství bez předsudků s odbornicí na výživu

Obchodní řetězce se rychle přizpůsobují poptávce a životu bez masa a mléka se oddává stále více celebrit. Také pro vědce, politiky a ekonomy se veganská budoucnost stává velmi zajímavou.

Méně emisí, méně nemocných

Některé studie uvádějí, že kdybychom všichni šli cestou veganů, světové emise z potravin by do roku 2050 poklesly o 70 %. Podle expertů z Oxfordské univerzity by takové rozhodnutí přineslo úspory ve výši 440 miliard liber.

Další vědecké studie předpokládají, že celosvětově praktikovaná veganská strava by přinesla dramatické snížení počtu úmrtí. Globálně by se mohlo jednat až o osm milionů lidí ročně. Změna stravovacích návyků by také přinesla zásadní redukci nákladů na zdravotní péči v odhadované výši 700 až 1 000 miliard dolarů ročně.

TIP: Italský Turín se chce stát prvním vegetariánským městem

Jedna z největších dosavadních metaanalýz, která byla na toto téma zpracována zase naznačuje, že vegetariánská dieta by mohla snižovat riziko vzniku ischemické choroby srdeční a celé řady nádorových onemocnění. Veganská dieta zase vede ke snížení rizika vzniku některých typů rakoviny

Stejná studie ale ukázala, že vegetariáni či vegani mají určité nutriční deficity, to znamená, že jim některé důležité složky potravy chybí. Například u veganů se objevovaly nízké hladiny vitamínů D, B6, niacinu neboli vitamínu B3 a některých stopových prvků. Některé vegany oblíbené produkty navíc obsahují spousty kokosového oleje, který má vysoký obsah nasycených tuků. Být veganem tak rozhodně neznamená žít zdravě.

  • Zdroj textu

    bbcgoodfood.com

  • Zdroj fotografií

    Shutterstock


Další články v sekci