Až příliš účinná: Lékařská marihuana je často silnější, než je nezbytně nutné

30.03.2020 - Stanislav Mihulka

Americká studie ukazuje, že 90 % léčebné marihuany nabízené v lékárnách je silnější, než je nezbytně nutné. Na první pohled by se mohlo zdát, že jde o dobrou zprávu, podle odborníků je ale opak pravdou

<p>Americké konopí na předpis má více THC, než je nutné, a nejspíš i více, než je zdrávo.</p>

Americké konopí na předpis má více THC, než je nutné, a nejspíš i více, než je zdrávo.


Reklama

Američtí odborníci se nedávno zaměřili na dostupnou lékařskou marihuanu a zjistili, že je ve skutečnosti až příliš „potentní“. Podle studie zveřejněné v odborném magazínu PLOS One se to týká až 90 % marihuanových produktů, nabízených v lékárnách. Výzkumníci zkoumali více než 8 tisíc medicínských produktů z konopí v devíti státech USA. Na první pohled by se mohlo zdát, že jde o dobrou zprávu, opak je ale pravdou.

Výzkum ukázal, že marihuana na předpis často obsahuje tolik klíčové psychoaktivní látky konopí, tetrahydrokanabinolu (THC), že je to pro využití v medicíně zbytečné. Takové množství THC podle odborníků zvyšuje riziko nepříznivých vedlejší účinků, které může užívání medicínské marihuany přinést. Ideální by podle nich bylo, kdyby lékařská marihuana obsahovala do 5 % THC, zatímco dnes často obsahuje více než 15 % THC.

Vědci také upozorňují, že obsah THC v medicínské marihuaně v USA neustále narůstá. Podle dřívějšího výzkumu se ve Spojených státech množství THC v tomto konopí pro lékařské účinky mezi lety 2006 a 2016 zvýšilo o 10 procent. Zároveň se v něm snižuje obsah další významné látky, kanabidiolu (CBD). Rovnováha mezi obsahem THC a CBD je přitom podle expertů významná pro snížení negativních vedlejších účinků při užívání lékařské marihuany. CDB totiž funguje jako inhibitor řady účinků THC.

TIP: Rozsáhlá studie marihuany odhalila řadu účinků konopí na lidské zdraví

Podle hlavního autora studie - E. Alfonsa Romero-Sandovala, docenta anesteziologie na Wake Forest School of Medicine, užívá 60 % až 80 % lidí lékařskou marihuanu k úlevě od bolesti. Vyšší koncentrace THC ale podle něj nese i vyšší riziko vzniku závislosti a rychlejší rozvoj tolerance, což znamená, že pro dosažení stejné úrovně úlevy od bolesti je časem třeba vyšší dávka.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Název dugong pochází z malajštiny, kde „duyung“ znamená „mořská dáma“. Vzhledově tato paralela dost vázne, ale je pravda, že v přítomnosti potápěčů se tito tvorové chovají velmi povzneseně.

Příroda

Rekonstrukce vikingské osady v L'Anse aux Meadows.

Věda

Inspektor Izraelského památkového úřadu s objeveným mečem.

Věda

Tropické cyklóny dostávaly jména už před několika staletími. Bouře byly tehdy pojmenovávány podle míst, kde působily velké škody nebo podle svatých.

Zajímavosti

Koncept lunární motorky Tardigrade.

Vesmír

Všemi barvami hrající kopce Aktau v NP Altyn-Emel jsou tvořeny měkkými sedimenty

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907