Babočka skleněnokřídlá: Středoamerický motýl s křídly jako ze skla

Motýlovi s latinským názvem Greta oto, jenž patří do čeledi babočkovitých, nebylo zatím v českém názvosloví přisouzeno žádné jméno. Je ovšem jisté, že pokud se nějaké pojmenování v budoucnu ustálí, bude odkazovat na jeho průhledná křídla.

28.01.2022 - Marek TeličkaV angličtině se tomuto druhu motýla říká „glasswinged butterfly“, ve španělštině „mariposa de cristal“. Anglický název by se dal přeložit jako „motýl skleněnokřídlý“, španělský pak obratem „motýl z křišťálu“. Značná část plochy jeho křídel, která mají rozpětí 5,6 až 6,1 cm, je totiž skutečně průsvitná až průhledná, což je dáno kombinací více pozoruhodných vlastností. Šupinky křídel totiž neobsahují žádný barevný pigment, ale nadto materiál tvořící střední část křídel téměř nepohlcuje viditelné světlo. Paprsky, které křídly procházejí, jsou navíc velmi málo rozptylovány a další důležitou optickou daností je fakt, že křídla světlo jen v minimálním množství odráží. 

TIP: Šum andělských křídel: Nádherné barvy výjimečných motýlů

Motýl Greta oto, kterému můžeme pracovně říkat „babočka skleněnokřídlá“ je také známý migracemi na dlouhé vzdálenosti a namlouvacími rituály samců. Housenky motýlů se krmí toxickými rostlinami z čeledi lilkovitých (Solanaceae) a rodu Cestrum a jsou tedy nebezpečnou potravou pro potenciální predátory. Rovněž dospělí jedinci jsou zřejmě jedovatí, ale ti tuto vlastnost získávají z konzumace nektaru květin čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae), který obsahuje alkaloid pyrrolizidine, jenž zároveň samci používají, aby se zalíbili samičkám.


Další články v sekci