Babočka skleněnokřídlá: Středoamerický motýl s křídly jako ze skla

28.01.2022 - Marek Telička

Motýlovi s latinským názvem Greta oto, jenž patří do čeledi babočkovitých, nebylo zatím v českém názvosloví přisouzeno žádné jméno. Je ovšem jisté, že pokud se nějaké pojmenování v budoucnu ustálí, bude odkazovat na jeho průhledná křídla.

<p>Motýl <strong><em>Greta oto</em></strong> žije ve Střední a Jižní Americe až po jižní oblasti Chile. Migruje však na velké vzdálenosti a byl pozorován až v Mexiku a Texasu.</p>

Motýl Greta oto žije ve Střední a Jižní Americe až po jižní oblasti Chile. Migruje však na velké vzdálenosti a byl pozorován až v Mexiku a Texasu.


Reklama

V angličtině se tomuto druhu motýla říká „glasswinged butterfly“, ve španělštině „mariposa de cristal“. Anglický název by se dal přeložit jako „motýl skleněnokřídlý“, španělský pak obratem „motýl z křišťálu“. Značná část plochy jeho křídel, která mají rozpětí 5,6 až 6,1 cm, je totiž skutečně průsvitná až průhledná, což je dáno kombinací více pozoruhodných vlastností. Šupinky křídel totiž neobsahují žádný barevný pigment, ale nadto materiál tvořící střední část křídel téměř nepohlcuje viditelné světlo. Paprsky, které křídly procházejí, jsou navíc velmi málo rozptylovány a další důležitou optickou daností je fakt, že křídla světlo jen v minimálním množství odráží. 

TIP: Šum andělských křídel: Nádherné barvy výjimečných motýlů

Motýl Greta oto, kterému můžeme pracovně říkat „babočka skleněnokřídlá“ je také známý migracemi na dlouhé vzdálenosti a namlouvacími rituály samců. Housenky motýlů se krmí toxickými rostlinami z čeledi lilkovitých (Solanaceae) a rodu Cestrum a jsou tedy nebezpečnou potravou pro potenciální predátory. Rovněž dospělí jedinci jsou zřejmě jedovatí, ale ti tuto vlastnost získávají z konzumace nektaru květin čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae), který obsahuje alkaloid pyrrolizidine, jenž zároveň samci používají, aby se zalíbili samičkám.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan JacobsCC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Ratibořický zámek pravděpodobně zažil nejedno dostaveníčko paní kněžny s Metternichem… (Wikimedia Commons, KozuchCC BY-SA 3.0 + Wikimedia CommonsCC0)

Historie

Roztavená láva stéká z ostrova Havaj do Tichého oceánu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Jak by asi vypadala obloha na planetě uvnitř kulové hvězdokupy? (ilustrace: Shutterstock)

Vesmír

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907