Během vykopávek na Orknejích vědci objevili velkou vikingskou nálevnu

10.08.2019 - Stanislav Mihulka

Nově objevenou vikingskou hospodu možná navštěvoval legendární náčelník Sigurd

<p>Vikingská nálevna je v levé části snímku</p>

Vikingská nálevna je v levé části snímku


Reklama

Být vikingský náčelník muselo být velice náročné, jak fyzicky, tak i psychicky. Starogermánští Seveřané, kteří na vrcholu své slávy šířili hrůzu na všech pobřežích Evropy, ale naštěstí měli dispozici četné hospody, v nichž mohli rozpustit obavy o svůj majetek, život a hlavně prestiž v pořádném množství piva.

Jednu takovou velkou vikingskou nálevnu nedávno objevili britští archeologové na Orknejských ostrovech u severního pobřeží Skotska. Podle expertů by to mohla být oblíbená putyka legendárního náčelníka Sigurda, který žil ve 12. století. Pro archeology je to vzrušující setkání legend a hmatatelných archeologických nálezů.

TIP: Skotské umělé ostrůvky jsou možná starší než Stonehenge

Objevená vikingská hospoda se nachází na ostrově Rousay, na lokalitě zvané Skaill, což je starý seveřanský výraz pro „hospodu“. Archeologové kvůli tomu měli už delší dobu podezření, že tam někde musela být významná putyka, kam chodili prestižní hosté. 13 metrů dlouhá budova s jednometrovými kamennými zdmi byla objevena pod statkem z moderní doby. Stála tam od zhruba 10. až 12. století, což je ve shodě s osudy náčelníka Sigurda. Orkneje se staly součástí říše Seveřanů v osmém století našeho letopočtu, na dlouhých 700 let. Poté je od dánského krále získalo Skotsko.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Velká část záběrů pochází ze záznamů námořních stíhacích letounů F-18 Hornet / Super Hornet. A jak tajemné stroje vypadají? Podle záběrů mají plochý, talířovitý tvar.

Zajímavosti

Postava za štítem s technologií Quantum Stealth zmizí jako mávnutím kouzelného proutku.

Věda
Zajímavosti
Vesmír

Útočných děl StuG III vzniklo více než 9 250 či dokonce možná přes 10 000 kusů

 

Válka

Rezistentních infekcí nebezpečně rychle přibývá.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907