Během vykopávek na Orknejích vědci objevili velkou vikingskou nálevnu

10.08.2019 - Stanislav Mihulka

Nově objevenou vikingskou hospodu možná navštěvoval legendární náčelník Sigurd

<p>Vikingská nálevna je v levé části snímku</p>

Vikingská nálevna je v levé části snímku


Reklama

Být vikingský náčelník muselo být velice náročné, jak fyzicky, tak i psychicky. Starogermánští Seveřané, kteří na vrcholu své slávy šířili hrůzu na všech pobřežích Evropy, ale naštěstí měli dispozici četné hospody, v nichž mohli rozpustit obavy o svůj majetek, život a hlavně prestiž v pořádném množství piva.

Jednu takovou velkou vikingskou nálevnu nedávno objevili britští archeologové na Orknejských ostrovech u severního pobřeží Skotska. Podle expertů by to mohla být oblíbená putyka legendárního náčelníka Sigurda, který žil ve 12. století. Pro archeology je to vzrušující setkání legend a hmatatelných archeologických nálezů.

TIP: Skotské umělé ostrůvky jsou možná starší než Stonehenge

Objevená vikingská hospoda se nachází na ostrově Rousay, na lokalitě zvané Skaill, což je starý seveřanský výraz pro „hospodu“. Archeologové kvůli tomu měli už delší dobu podezření, že tam někde musela být významná putyka, kam chodili prestižní hosté. 13 metrů dlouhá budova s jednometrovými kamennými zdmi byla objevena pod statkem z moderní doby. Stála tam od zhruba 10. až 12. století, což je ve shodě s osudy náčelníka Sigurda. Orkneje se staly součástí říše Seveřanů v osmém století našeho letopočtu, na dlouhých 700 let. Poté je od dánského krále získalo Skotsko.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Velryby se potápějí za potravou a z hlubin stoupají zpět, pouze když se potřebují nadechnout. U hladiny pak vypouštějí výměšky bohaté na železo a dusík, jež slouží fytoplanktonu k růstu. 

Zajímavosti

Zmrzlý skřivan ze severovýchodní Sibiře

Věda

Šílený Mike s raketou na parní pohon

Vesmír

 Rozbíjení zvonů v rámci jejich rekvizice, Čechy 1915

 

Válka

Dvojbarevné oko

Sibiřský husky se pyšní zářivýma modrýma nebo hnědýma očima, přičemž se občas stává, že každé oko má jinou barvu. Dokonce dochází i ke křížení přímo v jednom oku, kdy je část modrá a zbytek hnědý. Psi jsou částečně barvoslepí a vidí některé odstíny žluté a modré. Ostatní barvy se jim jeví jako odstíny šedi.  

Zajímavosti

Brusinky s citrusy fungují jako účinná dezinfekce

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907