Během vykopávek na Orknejích vědci objevili velkou vikingskou nálevnu

10.08.2019 - Stanislav Mihulka

Nově objevenou vikingskou hospodu možná navštěvoval legendární náčelník Sigurd

<p>Vikingská nálevna je v levé části snímku</p>

Vikingská nálevna je v levé části snímku


Reklama

Být vikingský náčelník muselo být velice náročné, jak fyzicky, tak i psychicky. Starogermánští Seveřané, kteří na vrcholu své slávy šířili hrůzu na všech pobřežích Evropy, ale naštěstí měli dispozici četné hospody, v nichž mohli rozpustit obavy o svůj majetek, život a hlavně prestiž v pořádném množství piva.

Jednu takovou velkou vikingskou nálevnu nedávno objevili britští archeologové na Orknejských ostrovech u severního pobřeží Skotska. Podle expertů by to mohla být oblíbená putyka legendárního náčelníka Sigurda, který žil ve 12. století. Pro archeology je to vzrušující setkání legend a hmatatelných archeologických nálezů.

TIP: Skotské umělé ostrůvky jsou možná starší než Stonehenge

Objevená vikingská hospoda se nachází na ostrově Rousay, na lokalitě zvané Skaill, což je starý seveřanský výraz pro „hospodu“. Archeologové kvůli tomu měli už delší dobu podezření, že tam někde musela být významná putyka, kam chodili prestižní hosté. 13 metrů dlouhá budova s jednometrovými kamennými zdmi byla objevena pod statkem z moderní doby. Stála tam od zhruba 10. až 12. století, což je ve shodě s osudy náčelníka Sigurda. Orkneje se staly součástí říše Seveřanů v osmém století našeho letopočtu, na dlouhých 700 let. Poté je od dánského krále získalo Skotsko.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Vesmír

Udržování podmořských ropovodů s využitím lidské síly stojí víc než dva miliony korun za jediný den. V blízké budoucnosti by je však mohly značně urychlit a zlevnit autonomní drony.

Zajímavosti

Finští vojáci přeházejí sovětskou hranici poblíž Tohmajärvi v létě 1941. Helsinky deklarovali svoji účast ve válce jako obrannou.

Válka

Jednáte pomalu!

freska Ježíše
kde: Španělsko | kdy: 2012

Freska Ecce homo, kterou v kostelíku nedaleko španělské Zaragozy před více než sto lety vytvořil Elías García Martínez, postupně „opadávala“ vinou vlhkosti. Ministerstvo kultury ji sice hodlalo nechat zrestaurovat, ale v porovnání s tamní důchodkyní Cecilií Giménezovou jednalo příliš pomalu: Vitální osmdesátnice vzala dílo do vlastních rukou a pohřbila historickou malbu pod nánosy nové barvy. Výsledek jejího snažení připomíná mazanici malého dítěte, které si hraje s pastelkami. Památku sice původně čekala oprava, ale z poničeného Ježíše se stala internetová senzace a do města kvůli němu proudí davy turistů – takže zatím zůstává ve zbídačeném stavu.

Revue
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907