Bez kabelky ani ránu: Kam si ženy ukládaly své cennosti ve středověku?

Na konci středověku se s těmito s vaky a váčky doslova roztrhl pytel. Ve Francii se šlechtičny dokonce předháněly v tom, která jich vlastní víc

12.01.2017 - Helena ČtvrtečkováVětšinou byly vaky těsně stažené k bokům, někdy ale visely na dlouhých šňůrách, takže si je mohli majitelé přehodit přes rameno.  Ty nejcennější váčky byly hedvábné. Zdobily je šperky a výšivky. Sice moc dlouho nevydržely, ale zato vypadaly pěkně. A ten, kdo si je mohl dovolit, měl i dost peněz na zaplacení sluhy – nosiče.

Najdi mě, když to dokážeš

Zatímco velikost ani tvar kabelek se příliš neměnily, rychlým tempem rostl objem dámských sukní. Spodničky a bohaté výztuže – ženy se jen stěží vešly do dveří! Jednu výhodu to ale mělo. Do spodniček se dalo ledacos ukrýt. Třeba taštičky. Přivazovaly se zespodu k sukním. Dámy v nich ukrývaly kosmetiku, čichací sůl (pro případ omdlení) nebo mince pro chudé. 

Jen na ozdobu

Víš co je to pompadůrka? Říká se tak kabelce, kterou v 18. století vymyslela milenka francouzského krále Ludvíka XV. madame de Pompadour. Tento hedvábný váček s třásněmi se stahuje šňůrkou a nesměl chybět na zápěstí žádné dvorní dámy. V Anglii se jim dokonce říkalo indispensable, česky nepostradatelné. Taštičky se tak dostaly z pod sukní zpět na výslunní.19. století přineslo různé zvláštnosti. Po ulicích procházely dámy s taškami podivných tvarů a velikostí. Třeba s kabelkami ve tvaru urny, které se vyráběly z lesklých plíšků a lepenky.

Mít vše po ruce

Za všechno může železnice! Proslavila i slavného francouzského výrobce kabelek Louise Vuittona. Dokud lidé cestovali kočáry, vozili s sebou těžké kožené vaky. Pro cestování vlakem takové zavazadlo moc praktické nebylo. To si Vuitton uvědomil a v polovině 19. století vymyslel zcela nový lehký a skladný kufřík s luxusním designem pro dámy i pány. Takovou větší kabelku. Měla velký úspěch a Vuitton mohl brzy otevřít módní dům v Paříži. Jeho syn pak začal prodávat i dámské kabelky na denní nošení. Všiml si totiž, že ženy u sebe potřebují mít neustále spoustu věcí. A měl pravdu. Kabelka se stala nepostradatelným dámským doplňkem.

  • Zdroj textu

    Časostroj 3/2013

  • Zdroj fotografií

    Wikipedie


Další články v sekci