Nečekaný pomocník: Virus podporující imunitu v boji proti rakovině jater

19.11.2016 - Stanislav Mihulka

Lékaři nalezli nečekaného spojence v boji s rakovinou jater, která má na svědomí téměř milion lidí ročně

Reovirus -<p>Částice reoviru, který dovede stimulovat lidský imunitní systém</p>
Reovirus -

Částice reoviru, který dovede stimulovat lidský imunitní systém


Reklama

Reoviry vyvolávají běžné lehké infekce dýchacích cest s lehkým průběhem, hlavně u dětí. Vědci zjistili, že právě tento virus zesiluje imunitní odpověď na rakovinu jater a virový zánět jater, známý jako žloutenka typu C, který je v mnoha případech za rakovinu jater zodpovědný.

Naše imunita dokáže velké věci. Někdy je ale nutné ji popostrčit. Jak ukázaly experimenty na myších, v případě rakoviny jater a žloutenky typu C překvapivě zafungoval prakticky neškodný reovirus.

Podle vědců by tato terapie se zesílením imunity reovirem mohla být využita i proti jiným rakovinám, v nichž mají prsty viry, jako jsou například rakoviny krevních buněk, na nichž se podílí virus Epstein-Barrové.

TIP: Nebezpečí od krav? Kraví virus poprvé spojen s rakovinou prsu

Rakovina jater je třetí nejčastější příčinou úmrtí kvůli rakovině na světě. Má na svědomí téměř milion lidé ročně. Její léčba bývá velmi obtížná a pomoc od reoviru přijde jistě vhod.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Conversation

  • Zdroj fotografií: NIAID

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Stalin a Gottwald na propagačním plakátu z padesátých let.

Historie
Vesmír

Chudoba není úplně zdravá pro vývoj dětí

Věda

Při poslechu hudby se podobně jako při dobrém jídle nebo sexu uvolňuje hormon dopamin. U 90 % lidí hraje při vnímání řeči zásadní roli levá mozková hemisféra a při vnímání hudebního signálu naopak pravá, která rozeznává především rozdíl ve výšce tónů. 

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907