Nečekaný pomocník: Virus podporující imunitu v boji proti rakovině jater

19.11.2016 - Stanislav Mihulka

Lékaři nalezli nečekaného spojence v boji s rakovinou jater, která má na svědomí téměř milion lidí ročně

Reovirus -<p>Částice reoviru, který dovede stimulovat lidský imunitní systém</p>
Reovirus -

Částice reoviru, který dovede stimulovat lidský imunitní systém


Reklama

Reoviry vyvolávají běžné lehké infekce dýchacích cest s lehkým průběhem, hlavně u dětí. Vědci zjistili, že právě tento virus zesiluje imunitní odpověď na rakovinu jater a virový zánět jater, známý jako žloutenka typu C, který je v mnoha případech za rakovinu jater zodpovědný.

Naše imunita dokáže velké věci. Někdy je ale nutné ji popostrčit. Jak ukázaly experimenty na myších, v případě rakoviny jater a žloutenky typu C překvapivě zafungoval prakticky neškodný reovirus.

Podle vědců by tato terapie se zesílením imunity reovirem mohla být využita i proti jiným rakovinám, v nichž mají prsty viry, jako jsou například rakoviny krevních buněk, na nichž se podílí virus Epstein-Barrové.

TIP: Nebezpečí od krav? Kraví virus poprvé spojen s rakovinou prsu

Rakovina jater je třetí nejčastější příčinou úmrtí kvůli rakovině na světě. Má na svědomí téměř milion lidé ročně. Její léčba bývá velmi obtížná a pomoc od reoviru přijde jistě vhod.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Conversation

  • Zdroj fotografií: NIAIDDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Až stanice doslouží, nové moduly se od ní odpojí a zůstanou na oběžné dráze pro soukromé účely. (foto: NASA, CC0)

Vesmír
Revue

Kočrka, kohout nebo třeba kozel - tato zvířata byla ve středověku považována za pomocníky čarodějnic. (foto: Pexels, Lucas PezetaCC0)

Historie

Kareta obrovská (Chelonia mydas) je coby ohrožený druh chráněna. V dospělosti jsou jejími jedinými nepřáteli větší druhy žraloků (zejména žralok tygří) a člověk. (foto: Wikimedia Commons, National Marine Sanctuaries, CC0)

Věda

Hideki Tódžó již jako japonský premiér na manilském letišti před inspekcí posádky Filipín. Japonští vojáci na souostroví povraždili statisíce civilistů. (foto: Wikimedia Commons, Reader's Digest, TT News AgencyCC0)

Válka

Po měsíci „UPF diety“ přibral Chris van Tulleken sedm kilogramů (tři kilogramy tvořil jen tělesný tuk, zbytek sacharidy uložené v játrech a svalech), z průměrné hmotnosti podle BMI poskočil k nadváze. (ilustrační foto: Shutterstock) 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907