Bezpečné přistání: Skutečně kočky vždy přistanou na všech čtyřech?

Lidové rčení, podle nějž mají kočky devět životů, nevzniklo náhodou. Při pádu z výšky se totiž malé šelmy zvládnou mistrně obrátit ve vzduchu tak, aby nakonec přistály bezpečně na nohou.

13.09.2023 - Barbora JelínkováJiž od počátku 18. století se zmíněným fenoménem zabývali i badatelé a roku 1882 vyvinul Francouz Étienne-Jules Marey techniku chronofotografie, s jejímž využitím pak zachytil padající kočku s kadencí dvanácti snímků za sekundu. Ukázalo se přitom, že se zvíře ve vzduchu otočí do kýžené polohy díky pohybu předních a zadních nohou. V roce 1935 potom tým nizozemských fyziologů zjistil, že kočky při pádu nejprve prohnou záda, načež přetočí obě poloviny těla opačným směrem a následně se už dokážou jednoduše převrátit nohama k zemi.

TIP: Mimořádné výkony světové fauny: Kdo jsou nejlepší atleti zvířecí říše?

Kočky jsou schopny vyskočit do pozoruhodné výšky. Průměrná kočka dokáže ve skoku do výšky překonat až šestinásobek své délky – pokud kočky měří v průměru okolo 80 centimetrů, zvládnou vyskočit až do výšky téměř pěti metrů. Pro srovnání – podobně disponovaný lidský atlet by musel skočit laťku ve výšce přes 10 metrů. Některé kočičí plemena, jako například mainská mývalí kočka, jsou známé svou schopností dosáhnout ještě větších výšek.


Další články v sekci