Reklama


Biolétání: Qantas uskutečnil první let z USA do Austrálie na biopalivo

02.02.2018 - Stanislav Mihulka

Do letecké dopravy vstupuje biopalivo vyrobené ze semen brukve


Reklama

Před pár dny se uskutečnil významný let v historii letecké dopravy. Letoun Boeing Dreamliner 787-9, společnosti Qantas na letu QF96, odstartoval v Los Angeles a za 15 hodin přistál v australském Melbourne. A poprvé ho při letu do Austrálie pohánělo klasické palivo i biopalivo.

Dotyčný Dreamliner letěl z 90 procent na tradiční palivo pro tryskové motory a z 10 procent na biopalivo, které bylo vyrobeno ze semen brukve Brassica carinata. Podle společnosti Qantas je takové biopalivo schopné snížit emise za letu oproti klasickému palivu o více než 80 procent. Při použití 10 procent biopaliva na letu z Los Angels do Melbourne to vychází na úsporu 18 tun uhlíkových emisí.

TIP: Nové palivo z odpadní vody omezí emise oxidu uhličitého o 80 procent

Brukev, z níž bylo vyrobeno biopalivo, se nepoužívá k jídlu. Také ji lze pěstovat na místech, která nejsou vhodná pro jiné plodiny anebo jako plodinu pro regeneraci vyčerpané zemědělské půdy. Zlepší kvalitu půdy, omezí její erozi a zároveň přinese farmářům další příjem.

  • Zdroj textu:

    Qantas

  • Zdroj fotografií: Qantas

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zrádce od Thermopyl

Píše se rok 480 př. n. l. a u Thermopyl se právě výhodná pozice řeckých obránců mění v mlýnek na maso. Mnohasettisícová armáda Peršanů pod vedením krále Xerxa totiž nenapochodovala do úzké soutěsky v jednom houfu (jak si představovali Sparťané), ale částečně ji obešla skalními pěšinami zezadu. Někdo jim musel dobře poradit! Obvinění padne na bývalého vojáka Epialtese z Trachisu. Důkazy však chybějí. Slavný řecký historik Hérodotos píše, že podezíráni byli i další dva lidé. „Ale jen na život hanebného Epialtese vypsali Řekové odměnu.“ Pravdou zůstává, že tuhle „zkratku přes hory“ hojně využívali při vzájemných přepadech jak Sparťané, tak i lid z Fókidy, který momentálně stál na straně perského krále Xerxa. Dá se tedy předpokládat, že o cestě do týlu nepřítele věděli už dávno i bez našeptávačů.

Zajímavosti

Pletení na prstech bylo snadné, a proto se těšili tkaničkáři menší úctě než tkalci

Historie

Mezi špičkovými senzory nebudou na lodi chybět sonary v ponorných kýlech, vlečené sonarové bóje, hydrofon pro poslech mořských živočichů a zařízení na odběr vzorků vzduchu, vody i mořského dna.

Zajímavosti

Osud vesmíru je stále nejasný

Vesmír

Příště možná poletí na letecké biopalivo

Věda

Tučňáci se poprvé pouští na moře a učí se samostatně lovit. U břehu na ně již čekají tuleni, pro které je mladý tučňák relativně snadnou kořistí

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907