Biolétání: Qantas uskutečnil první let z USA do Austrálie na biopalivo

02.02.2018 - Stanislav Mihulka

Do letecké dopravy vstupuje biopalivo vyrobené ze semen brukve


Reklama

Před pár dny se uskutečnil významný let v historii letecké dopravy. Letoun Boeing Dreamliner 787-9, společnosti Qantas na letu QF96, odstartoval v Los Angeles a za 15 hodin přistál v australském Melbourne. A poprvé ho při letu do Austrálie pohánělo klasické palivo i biopalivo.

Dotyčný Dreamliner letěl z 90 procent na tradiční palivo pro tryskové motory a z 10 procent na biopalivo, které bylo vyrobeno ze semen brukve Brassica carinata. Podle společnosti Qantas je takové biopalivo schopné snížit emise za letu oproti klasickému palivu o více než 80 procent. Při použití 10 procent biopaliva na letu z Los Angels do Melbourne to vychází na úsporu 18 tun uhlíkových emisí.

TIP: Nové palivo z odpadní vody omezí emise oxidu uhličitého o 80 procent

Brukev, z níž bylo vyrobeno biopalivo, se nepoužívá k jídlu. Také ji lze pěstovat na místech, která nejsou vhodná pro jiné plodiny anebo jako plodinu pro regeneraci vyčerpané zemědělské půdy. Zlepší kvalitu půdy, omezí její erozi a zároveň přinese farmářům další příjem.

  • Zdroj textu:

    Qantas

  • Zdroj fotografií: Qantas

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Rakev z doby bronzové se skrývala v hliněné mohyle až do roku 1921, kdy ji archeologové vykopali. Nahoře vizualizace, jak mohla dívka vypadat chvíli před tím, než se s ní její blízcí naposledy rozloučili.

Zajímavosti
Věda

Balkánská „Niagara“ – vodopády Kravica.

Příroda

Chvost komety se objevuje až v blízkosti Slunce.

Vesmír

Iulia Agrippina mladší a Livia Drusilla (vpravo). Dvě travičky z časů starověkého Říma.

Zajímavosti

Spisovatel pečlivě budoval svou image dobrodruha. Vpravo Karel May (1842–1912) jako Old Shatterhand, vlevo na snímku z roku 1905.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907