Biologická kontrola alergie: Brouk bázlivec by mohl ulevit milionům lidí

24.04.2020 - Stanislav Mihulka

Severoamerický býložravý brouk dokáže zásadním způsobem omezit alergeny, které produkuje invazní ambrózie

<p>Bázlivec <em>Ophraella communa</em> na listu ambrózie</p>

Bázlivec Ophraella communa na listu ambrózie


Reklama

Původně severoamerická ambrozie peřenolistá (Ambrosia artemisiifolia) se dnes invazně šíří na mnoha místech světa. Je to závažný plevel teplých krajin, především ve slunečnici, kukuřici nebo kořenové zelenině. Kromě toho vytváří ohromné množství pylu, který je plný nebezpečných alergenů. Experti odhadují, že ještě před několika lety v Evropě trpělo kvůli ambrózii alergiemi asi 13,5 milionů lidí, což ročně přinášelo ekonomické ztráty ve výši 7,4 miliard euro.

Situace se teď ale postupně zlepšuje, díky dalšímu invaznímu druhu. Jde o mandelinku Ophraella communa ze skupiny bázlivců, která pochází se severní Ameriky a je jedním z původních herbivorů ambrózie. Vědci tvrdí, že tento bázlivec dokáže významně snížit množství pylu, který v dané oblasti vytvářejí ambrózie.

Výsledky terénních experimentů ukázaly, že šikovní bázlivci mohou omezit množství pylu ambrózií zhruba o 82 procent. V oblasti Milána, kde byli tito brouci poprvé objeveni, napadají až 100 procent rostlin ambrózie. Poškození ambrózií je přitom obvykle natolik závažné, že rostliny nekvetou a netvoří tudíž ani žádný pyl.

TIP: Útok na invazního brouka: V Americe nasadili parazitické vosičky

V podobných případech se často objevují obavy, že by biologický boj mohl přinést více škody, než užitku. Bázlivec Ophraella communa napadá rostliny z příbuzenstva slunečnic, takže by teoreticky mohl škodit na pěstovaných slunečnicích. Pokusy v Evropě a v Číně to ale nepotvrdily. Jak se zdá, v boji s alergiemi ambrózie jsme získali velmi cenného spojence.

Reklama

  • Zdroj textu:

    CABI

  • Zdroj fotografií: Takahashi / Wikimedia Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Seismickou aktivitu zřejmě mnohé z věštíren a chrámů využívaly pro své vlastní posvátné rituály.

Historie

Při pohledu na fenka vás okamžitě zaujmou obrovité uši, které jsou dlouhé až 10 centimetrů. Ty samozřejmě přispívají k výbornému sluchu, ale rovněž regulují tělesnou teplotu v horkém pouštním prostředí.

Příroda

Ve výřezu prototyp biohybridní ledviny. 

Věda
Vesmír
Zajímavosti

Z rádia do televize

Guiding Light (U nás ve Springfieldu) 

premiéra: 1937 | epizody: 15 762 televize, 2 500 rozhlas

Seriál „U nás ve Springfieldu“ začínal už v roce 1937 coby rozhlasový pořad a v éteru setrval až do roku 1956. Tou dobou však již paralelně k mluvenému slovu uváděla televize hrané epizody. Děj se zpočátku točil okolo reverenda Johna Ruthledge a jeho blízkých, nicméně postupem času se soustředil na řadu springfieldských rodin a jejich vztahy vykresloval velmi melodramaticky. Šestého září 2006 se vysílala epizoda s pořadovým číslem 15 000, nicméně seriál se tehdy už potýkal s klesající sledovaností a o tři roky později kvůli nezájmu publika skončil. (foto: CBS)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907