Vědci z Vanderbiltovy univerzity vyvinuli nový druh léčiva, které dokáže účinným způsobem eliminovat záněty. Novinka by mohl usnadnit život například pacientům s atopickým ekzémem
Biotechnologický výzkum v posledních letech přišel se spoustou významných objevů. Některé z nich už dorazily do klinických testů a nepotrvá dlouho, než se dostanou k běžným pacientům. Právě to je případ průlomové léčby atopického ekzému, která po úspěšných preklinických testech na myších vstoupila do klinických testů.
Jacek Hawiger z americké Vanderbiltovy univerzity a jeho spolupracovníci strávili řadu let vývojem nového peptidu, označovaného jako Nuclear Transport Checkpoint Inhibitor (NTCI), který je navržený tak, aby po aplikaci pronikl do přísně střežených imunitních buněk a vypnul v nich geny, jejichž produkty vyvolávají záněty vedoucí k ekzémům. Tato léčba zasahuje větší počet genů a ovlivňuje záněty na různých úrovních genové regulace. Výzkum Hawigerova týmu publikoval vědecký časopis Scientific Reports.
„Odkryli jsme mechanismy v pozadí atopického ekzému a prokázali jsme, že naše léčba ovlivňuje minimálně 15 genů, které hrají roli v rozvoji zánětu kůže,“ vysvětluje Hawiger. S kolegy založili biofarmaceutickou společnost Amytrx Therapeutics, která pracuje na komerčním využití nového léku, pod obchodním označením AMTX-100 CF.
Podle představitelů společnosti je krém na atopický ekzém s léčivem AMTX-100 CF, který právě prochází klinickými testy, pouhým začátkem. Výzkum této látky a jejího možného využití stále pokračuje. V současnosti probíhá více různých preklinických studií, které ověřují vhodnost léku pro léčbu rozmanitých autoimunitních onemocnění.
TIP: Implantáty s upravenými buňkami dávkují léčivo při revmatoidní artritidě
Nejde přitom jen o krémy, ale také aplikaci ve formě tablet či injekcí. Přípravky s léčivem AMTX-100 CF mohou pomoci pacientům s chronickými střevními záněty, artrózou, revmatickou artritidou či astmatem. Jak uvedl ředitel Amytrx Therapeutics Matt Gonda, tento lék představuje úplně nový model léčby zánětů.
VesmírRaketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)
RevuePolar Bear 81
autor: Bob Chiu | čestná zmínka v kategorii: Cesty a dobrodružství
Každý rok mezi říjnem a listopadem se lední medvědi vydávají k zamrzlému Hudsonovu zálivu v Kanadě za potravou. Ve stejné době tam proto turistické agentury vozí zájemce v otevřených nákladních vozech, aby se mohli k šelmám přiblížit doslova na dosah. (foto: SIPA, Bob Chiu)
VálkaSovětská obrana byla velmi propracovaná a zahrnovala i mnoho linií zákopů a protitankové opěrné punkty. Zde vidíme sovětské vojáky s kulometem Maxim. (foto: Wikimedia Commons, CC0)
VědaSvětlé šmouhy (v pravé části) jsou dobře patrné na snímku pořízeném satelitem Landsat 8 ze 4. dubna 2015. (foto: NASA Earth Observatory, CC0)
VědaFosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan Jacobs, CC BY-SA 4.0)