Implantáty s upravenými buňkami dávkují léčivo při revmatoidní artritidě

05.09.2021 - Stanislav Mihulka

Geneticky editované lidské buňky mohou převzít roli detektoru zánětu a uvolňovat léčivo přímo do kloubů pacientů s revmatoidní artritidou


Reklama

Revmatoidní artritida je autoimunitní onemocnění, při němž imunitní systém útočí na vlastní tkáně v kloubech. Výsledkem jsou obtížně léčitelné záněty, které mohou poškodit chrupavku i kost a vyvolat dlouhodobé poškození zdraví. Jen v USA tato choroba ztrpčuje život asi 1,3 milionu lidí. K léčbě nejčastěji lékaři používají injekce nebo infuze protizánětlivých látek, které ale mohou mít závažné vedlejší účinky, obzvláště při dlouhodobém užívání ve velkých dávkách.

Problémem je, že účinné látky pro léčbu revmatoidní artritidy nezůstávají dostatečně dlouho v místě zánětu. Američtí odborníci z Washington University in St. Louis proto vymysleli implantáty s vylepšenými buňkami, které fungují jako detektory zánětu. Pomocí genetického editoru CRISPR/Cas9 změnili genom buněk chrupavky tak, že v přítomnosti zánětu uvolňují látku, která omezuje zánět v kloubu.

TIP: Léčba štírem: Látka ze štířího jedu pomáhá léčit revmatickou artritidu

Badatelé vytvořili malý implantát, který pak vložili pod kůži myší s uměle vyvolanou revmatoidní artritidou. Geneticky upravené buňky pak byly schopné zůstat v těle myši po dlouhou dobu funkční a produkovat protizánětlivou látku. Taková léčba by podstatně snížila vedlejší účinky dlouhodobě podávaných protizánětlivých léků. Od pokusů na myších ke komerčnímu léku čeká na vědce ještě velmi dlouhá cesta. Jde ale o slibný přístup, který by v budoucnosti mohl pomoci mnoha pacientům.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V aréně římského Kolosea bojovali vedle exotických zvířat také jezevčíci. (foto: Unsplash, Katie BernotskyCC0)

Věda

Nový bombardér B-21 Raider je vybaven mimo jiné technologií stealth, která umožňuje unikat pozornosti radarů. (foto: Air Force, CC0)

Zajímavosti

Portrét Pabla Picassa z roku 1908. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Obří satelit BlueWalker 3 funguje na oběžné dráze od letošního září. Kvůli své vysoké odrazivosti se stal jedním z nejjasnějších objektů na noční obloze. (foto: Leaf SpaceCC0)

Vesmír
Příroda

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907