Léčba štírem: Látka ze štířího jedu pomáhá léčit revmatickou artritidu

06.03.2020 - Stanislav Mihulka

Nedávno objevený protein štířího jedu působí na klouby a potlačuje záněty


Reklama

Zní to poněkud strašidelně, ale v poslední době se stále častěji objevují léky a další zajímavé látky, které pocházejí z jinak smrtelně nebezpečných stvoření. Pavouci, hadi a štíři už nejsou jen hrozbou, ale také nám pomáhají v medicíně. Nejnovějším příkladem je výzkum malého proteinu pocházejícího ze štířího jedu, který je účinný v léčbě revmatické artritidy.

V současné době sice existují pro pacienty s artritidou protizánětlivé léky, mívají ale nepříjemné vedlejší účinky. Tyto léky jsou obvykle založené na steroidech, které sice potlačují záněty, ale zároveň působí v celém těle pacienta. Mohou například zvedat krevní tlak, tělesnou hmotnost anebo komplikovat diabetes.

TIP: Překvapení z Austrálie: Stane se ptakopysk záchranou pro diabetiky?

Pacienti s artritidou kvůli tomu nejednou stojí před dilematem. Mají brát potenciálně nebezpečné léky? Tuhle nelehkou volbu by jim mohl usnadnit právě před pár lety objevený protein ze štířího jedu. Díky svým pozoruhodným vlastnostem se může stát základem pro novou generaci léků na artritidu. V experimentech na potkanech vyšlo najevo, že se štíří protein hromadí v kloubech a potlačuje záněty. Zároveň se ukázalo, že nemá žádné zjistitelné vedlejší účinky.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zredukování počtu bizonů v parku je potřeba k udržení rovnováhy v tamním ekosystému a využití dobrovolníků je pro úřady levným způsobem, jak tohoto cíle dosáhnout.

Zajímavosti

Podle vědců z Oxfordu neexistují žádné důkazy o souvislosti mezi používáním moderních technologií a duševním zdravím dospívajících.

Věda

Venuše na snímku zařízení WISPR, během třetího průletu Parker Solar Probe kolem Venuše.

Vesmír

Pařížané byli na zimní záplavy zvyklí, nečekali však, že roku 1910 dostanou tak obrovské rozměry. 

Historie

Britský generál Douglas Haig dokázal přežít válku v relativním dostatku - polní pošta mu doručovala lososí i tetřeví maso, kvalitní francouzská vína nebo třeba brandy.

Válka

Labyrint je symbolem mediteránu, a rovněž tvoří kamennou dominantu na dně lomu v Pavlíkově botanické zahradě.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907