Bitva u mysu svatého Vincenta

- Redakce 100+1 historie

<p>Bitva u mysu svatého Vincenta</p>

Bitva u mysu svatého Vincenta

14 . 2 . 1797

Reklama

V rámci Francouzských revolučních válek se znovu rozhořel dávný spor Španělsko kontra Anglie. 14. února 1797 se mezi oběma mocnostmi strhla námořní bitva u mysu svatého Vincenta, která přinesla anglické straně památné vítězství. A nejen to. Současně zažehla hvězdu budoucí legendy Horatia Nelsona.

Španělská eskadra měla odplout do brestského přístavu a tam se spojit s francouzskými silami. To však nebylo v zájmu Anglie, proto admirál John Jervis opustil středomořské vody a zamířil do Atlantiku. U jihozápadního výběžku Portugalska narazil na Španěly, jejichž flotila čítala na dvacet čtyři lodí rozdělených do dvou svazů.

Jervis se rozhodl vplout mezi ně a postupně je vyřadit ze hry. Troufalý, leč nebezpečný manévr! A právě ve chvíli, kdy byl admirál v úzkých, přispěchal mu na lodi Captain na pomoc právě Nelson. Společnými silami si toho dne připsali na vrub slavné vítězství. Nejen, že získali čtyři španělské lodě, ale navíc zahnali zbytek eskadry na útěk.

TIP: Nechtění hosté: Jak si počínali Napoleonovi vojáci v českých zemích

Po bitvě byl Nelson z několika míst kritizován za neuposlechnutí rozkazu. Admirál Jervis ani admiralita z toho však nevyvodila žádné důsledky. Naopak Nelson byl po této bitvě povýšen na kontradmirála a byl vyznamenán rytířským křížem Řádu lázně, s čímž bylo spojeno povýšení do šlechtického stavu. Admirál Jervis po této bitvě získal titul hraběte a predikát „of St. Vincent“.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Lebka dítěte hominida Homo antecessor.

Věda

K chrámu Proroka Eliáše se sbíhají hlavní ulice historického centra Jaroslavle. Centrum města je od roku 2005 součástí seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Zajímavosti
Zajímavosti

Šest cubesatových jednotek vytvoří formaci na ploše o velikosti zhruba 10 kilometrů. Společně mají pracovat jako velký a výkonný radioteleskop.

Vesmír

Přes neohrabanost a poruchovost dokázaly francouzské tanky pěchotu podpořit, ale spíše než jejich vlastní kvalita k tomu přispívalo promyšlené nasazení.

Válka

Rohy samců jsou výrazně delší a masivnější.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907