Bizarní obrana: Nově objevený druh gekona může vyskočit z kůže

10.02.2017 - Stanislav Mihulka

Gekon z Madagaskaru se při střetnutí s dravcem raději vzdá šupin, než by přišel o život

Gekon Geckolepis megalepis -<p>Nový gekon má největší šupiny ze všech</p>
Gekon Geckolepis megalepis -

Nový gekon má největší šupiny ze všech


Reklama

Ve vápencovém krasu na Madagaskaru nedávno objevili nový druh gekona, který dostal jméno Geckolepis megalepis. Má na těle veliké šupiny a umí s nimi skvělý trik, který mu může zachránit život.

Když ho chytí nějaký predátor do tlamy, tak tento gekon může doslova vyskočit z kůže. Uvolní své šupiny, které zůstanou predátorovi, a sám se spasí útěkem.

Podobný trik umí i někteří další gekoni, ale gekon Geckolepis megalepisnejvětší šupiny ze všech, a jejich ztráta je na gekonovi velmi dobře vidět. Vypadá, jako by ho někdo oloupal.

TIP: Evoluce ve městech: Ještěrky se mění, aby přežily v městské džungli

Jeho šupiny měří až 6 milimetrů, což je vzhledem k celkové délce gekona kolem 7 centimetrů doopravdy hodně. Po odpadnutí šupin není na gekonovi patrné žádné zranění ani krev, a po nějakém času mu dorostou nové šupiny, k nerozeznání podobné těm předešlým.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Live Science, PeerJ

  • Zdroj fotografií: Frank GlawDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda

Skunk pruhovaný je ve volné přírodě ohrožen změnou klimatu, intenzivním zemědělstvím i lovem. Skunci mají skvěle vyvinutý čich a sluch, ale velice špatný zrak - proto bohužel často končí pod koly aut. (foto: Wikimedia Commons, USFWS Mountain-PrairieCC BY 2.0)

Revue

Přemysl Otakar II. nechává křtít pohanské Prusy, obraz Antonína Lhoty. (foto: Wikimedia Commons, DobrošCC BY-SA 4.0)

Historie
Válka

Dobrovolníci si zapisovali, jak se cítí po dojedení snídaně - 86 % z nich hodlá své stravovací návyky změnit k lepšímu. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Sunyaev-Zeldovichův efekt v protokupě Pavučina - uprostřed snímku se nachází vzdálená protokupa Pavučina (Spiderweb protocluster) s výraznou stejnojmennou centrální galaxií. (foto: ESO/Di Mascolo; HST: H. FordCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907