Gekon z Madagaskaru se při střetnutí s dravcem raději vzdá šupin, než by přišel o život
Ve vápencovém krasu na Madagaskaru nedávno objevili nový druh gekona, který dostal jméno Geckolepis megalepis. Má na těle veliké šupiny a umí s nimi skvělý trik, který mu může zachránit život.
Když ho chytí nějaký predátor do tlamy, tak tento gekon může doslova vyskočit z kůže. Uvolní své šupiny, které zůstanou predátorovi, a sám se spasí útěkem.
Podobný trik umí i někteří další gekoni, ale gekon Geckolepis megalepis má největší šupiny ze všech, a jejich ztráta je na gekonovi velmi dobře vidět. Vypadá, jako by ho někdo oloupal.
TIP: Evoluce ve městech: Ještěrky se mění, aby přežily v městské džungli
Jeho šupiny měří až 6 milimetrů, což je vzhledem k celkové délce gekona kolem 7 centimetrů doopravdy hodně. Po odpadnutí šupin není na gekonovi patrné žádné zranění ani krev, a po nějakém času mu dorostou nové šupiny, k nerozeznání podobné těm předešlým.
Live Science, PeerJ
RevueSkunk pruhovaný je ve volné přírodě ohrožen změnou klimatu, intenzivním zemědělstvím i lovem. Skunci mají skvěle vyvinutý čich a sluch, ale velice špatný zrak - proto bohužel často končí pod koly aut. (foto: Wikimedia Commons, USFWS Mountain-Prairie, CC BY 2.0)
HistoriePřemysl Otakar II. nechává křtít pohanské Prusy, obraz Antonína Lhoty. (foto: Wikimedia Commons, Dobroš, CC BY-SA 4.0)
VesmírSunyaev-Zeldovichův efekt v protokupě Pavučina - uprostřed snímku se nachází vzdálená protokupa Pavučina (Spiderweb protocluster) s výraznou stejnojmennou centrální galaxií. (foto: ESO/Di Mascolo; HST: H. Ford, CC BY-SA 4.0)