Boháč Mansa Musa: Denně mu v pokladnici přibývaly kilogramy zlata

23.06.2019 - Radomír Dohnal

Emír z dynastie Keita se nechal titulovat Mansa, tedy „Král králů“ a panoval nad zlatými doly na území Mali a Mauretánie. O bohatství tedy neměl nouzi

<p>Emír Mansa Musa</p>

Emír Mansa Musa


Reklama

Músa Keita se narodil do bohaté rodiny, ale na trůn, který se uvolnil v roce 1312 po smrti jeho bratra Abubakariho II., si spořádaně počkal. Cizí země povětšinou nedobýval, samy se mu dobrovolně vzdávaly. Jako oddaný muslim nechal každý pátek postavit jednu mešitu. Jenže v zemi zlatého imperátora prostě nebyla o peníze nouze. Když započítáme aktuální inflační faktor, měl tento nevšední muž na svou útratu zhruba 400 miliard dolarů. 

Músa stavitel

Po Arabském poloostrově sesbíral vyhlášené učence, stavitele a mistry řemesel - díky své pověsti je nemusel unášet nebo pracně lákat, přidávali se k němu dobrovolně. S jejich pomocí poté vybudoval v Mali ty nejkrásnější a nejhonosnější stavby tehdejšího světa. Madrásy v Djenné a Ségou, mešity v Djinguereber, dvě knihovny v Gao i celé pouštní město Timbuktu…

Staviteli z Pyrenejského poloostrova předal jako prémii za včasné dokončení 500 kilogramů zlata. Pod vládou Mansa Musa vzniklo v Mali na 400 měst, lidé neznali nic jiného než blahobyt a mír. Politický vliv imperátora z Mali sahal daleko za Granadu, své slovo měl i v Benátkách.

Největší výstřednost

Jedním z pěti pilířů vyznání muslimské víry je i hadždž, tedy pouť do Mekky. Nejbohatší muž světa, který na počátku 14. století obhospodařoval 1 % světových financí, se nevydal poklonit kvádru v Kábě právě skromně. K jeho pouti v roce 1324 se přidalo 60 000 poutníků (vesměs vojáků z doprovodu), 12 000 nosičů (každý z nich nesl zlatou cihlu zabalenou v hedvábí), 500 velbloudů (každý s padesáti kilogramy zlata ve vacích), několik stád šlechtěných koní, harém a zástupy služebnictva. Zlato rozdával cestou všem chudým a potřebným jen tak na potkání.

Do Mekky dorazil za jeden rok, protože se tři měsíce zdržel u „souseda“ mamlúckého sultána Al-Násira v Káhiře. Pozoruhodné je i to, že jeho pozice ve vlastní říši byla natolik pevná, že si mohl na rok odcestovat a všechno běželo dál.

TIP: Židovský vyslanec ve městě Frágha: Cesta Ibrahima ibn Jakúba do Čech

Následky poutě Mansa Musy do Mekky pocítily všechny města a země, které cestou navštívil. Ještě deset let byl místní trh v Káhiře v ohrožení, protože zboží, jež imperátor z Mali platil surovým zlatem, vyhnalo ceny do neuvěřitelných výšin. Všechno zdražilo asi pětkrát! 

Když po pětadvaceti letech vlády zemřel přirozenou smrtí, na trůn usedl jeho syn Maghan Musa, ale udrží se u moci jen tři roky. Boje o nástupnictví mezi příbuznými kdysi tak mocnou říši rozvrátí a za pouhé dvě generace není po bohatství ani stopy… 

  • Zdroj textu:

    100+1 historie

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Příchod bělochů znamenal pro indiány šok. Hernán Cortés dobývá Tenochtitlán, hlavní město Aztéků.

Zajímavosti

Počty amerických a kanadských opeřenců se rychle ztenčují.

Věda
Reklama
Revue

Poslední zbytky horských deštných pralesů Sierra Madre v Guatemale a Mexiku jsou domovem mnoha kriticky ohrožených druhů živočichů a rostlin, mezi nimi i guanů horských.

Příroda

Analema složená ze snímků pořízených během roku 2015 ve městě Sulmona ve střední Itálii. Nejvyšší bod „osmičky“ tvoří sluneční kotouč zachycený 21. června, v den letního slunovratu, nejnižší pak 21. prosince, tedy na zimní slunovrat

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907