Reklama


Bohemiae Rosa: Mapa českých zemí v podobě růže

15.07.2016 - Filip Pivoňka


Reklama

Bohemiae Rosa náleží do zvláštní skupiny mapových děl odborníky zvané kartografické kuriozity. V kartografii jsou za kuriózní pokládána taková díla, která se od běžných map liší účelem, obsahem či formou a jejichž umělecká hodnota obvykle převažuje nad geografickou.   

Umělecké dílo

Mapu českých zemí v podobě růže zveřejnil ve svém díle Epitome historica Rerum Bohemicarum (Výtah z dějin Království českého) historik, literát, zeměpisec, jezuita a vlastenec Bohuslav Balbín. Nakreslil ji slezský kartograf Christoph Vetter (1575–1650) a technikou mědirytu zhotovil augsburský rytec Wolfgang Kilian (1581–1662). Přesnou dobu vzniku mapy neznáme, obvykle je datována rokem 1668, kdy začalo vycházet zmiňované Balbínovo dílo. To už byl ale Christoph Vetter 18 a Wolfgang Kilian 6 let po smrti.

Mapa je krásnou ukázkou barokního ryteckého umění. Rozvíjející se růže je výtvarně vyvedena podobně jako známá růže rožmberská, avšak s několika okruhy okvětních plátků. Zalévají ji paprsky slunce s královskou korunou, jež jakoby se před chvílí vynořilo z bouřkových, detailně vyvedených mraků. Květ růže představuje rozkvět země. Stonek vyrůstá z Vídně a naznačuje tak přirozenost spojení českých zemí s habsburskou monarchií. To je vyjádřeno i heslem tehdejšího panovníka Leopolda I. „Iustitia et Pietate“ (Spravedlností a úctou) v čele listu. Na mapě najdeme již i prvky typické pro moderní kartografii: v levém horním rohu délkové měřítko v tehdejších německých mílích a orientační růžici. Opačný roh zabírá barokně zdobný český lev, který jakoby vzácnou růži chránil.

Na první pohled se zdá, že růže představuje Čechy, kališní lístky a listy pak sousední země: pod českým lvem se nalézá Slezsko, v pravém dolním rohu vidíme Moravu, na opačné straně rakouské země včetně Korutan a Štýrska, pod směrovou růžicí výhonek Bavorska a přímo pod sluncem vyrůstá Míšeňsko. Když však mapu začneme blíže zkoumat, zjistíme, že uvedené rozvržení není důsledné. Ve spodním okvětním lístku najdeme například moravskou Třebíč, vlevo zase řeku Regen (Řezná), která sice pramení na Šumavě, ale pak vesele bublá Bavorskem. 

  • Zdroj textu:

    Živá historie Poklady Speciál 7

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Chirurgické středisko Lékařů bez hranic v Mosulu poznamenaném okupací Islámského státu v roce 2016.

Zajímavosti

Legionáři očekávali, že nábor jim přinese tisíce nováčků, jejich ruští kritici doufali v pouhé jednotlivce, maximálně desítky. Realita neuspokojila ani jednu stranu. Zuřivě agitujícím legionářům se přihlásilo asi 400 mužů.

Historie

Posádkám klání 1000 mil československých hrozilo často na nezpevněných silnicích velké nebezpečí.

Zajímavosti

Pyramida v Médúmu byla původně stupňovitá a teprve následník Huniho a zakladatel 4. dynastie Snofru tuto pyramidu přestavěl na „pravou“ pyramidu.

Věda

V potravinovém průmyslu se s korýši stále zachází, jako by nevnímali bolest. Zdá se však, že tento předpoklad je mylný

Příroda

Na Hubbleho vesmírném teleskopu se astronauté NASA dost nadřeli.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907