Boj proti plastu: Indie v roce 2022 zakáže všechny jednorázové plasty

07.06.2018 - Stanislav Mihulka

Závazek Indie bojovat s jednorázovým plastem jde zatím ze všech nejdále

<p>Plastový odpad je dnes téměř všude</p>

Plastový odpad je dnes téměř všude


Reklama

Z plastového odpadu se stal ošklivý globální problém. Plast ohrožuje nejen životní prostředí na souši i v oceánu, ale také lidské zdraví. Jednotlivé země proto přistupují k tvrdým krokům, jejichž cílem je co nejvíce omezit spotřebu plastů.

Mezi tyto země nejnověji přistoupila Indie, která ústy svého ministerského předsedy Narendry Modiho vyhlásila mimořádně ambiciózní závazek. Do roku 2022 chtějí zakázat a zcela vymýtit veškeré jednorázové výrobky z plastů. Dalším závazkem Indie je, že 100 nejvýznamnějších památek v zemi, včetně legendárního Tádž Mahalu, chtějí kompletně zbavit odpadků.

TIP: Vězení a pokuta: Keňa zavedla nejpřísnější zákon proti igelitovým taškám na světě

Právě Indie má s plastovým odpadem neblahé zkušenosti. Lidnatou zemi lemuje dlouhé mořské pobřeží, které je na mnoha místech doslova zavalené plasty. Do značné míry tak dává smysl, že z celkem 60 zemí, které doposud přišly se zákazem jednorázových plastových výrobků, jde právě závazek Indie nejdál.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative CommonsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nezamhouřit oka

Shattered | rok: 2014 | počet sezon: 1

V reality show Shattered se deset účastníků nechalo zavřít v domě plném skrytých kamer a měli za úkol vydržet týden bez spánku. Denně přitom podstupovali testy, aby se určilo, na koho dlouhodobá bdělost dopadá nejhůř. Tito jedinci se pak utkávali v různých výzvách a nejslabší museli dům opustit. Na vítěze čekalo v přepočtu 4,1 milionu korun, suma se však snižovala pokaždé, když někdo ze soutěžících zavřel oči na déle než deset sekund. Zatímco někteří usnuli, jiní prodělávali halucinace či dramatické změny chování. Farah Clareová nakonec zůstala vzhůru celých 178 hodin a odnesla si čtyři miliony korun. (foto: Unsplash, Alexandra Gorn, CC0)

Revue

Northrop Grumman B-2 Spirit – vývoj tohoto víceúčelového strategického bombardéru probíhal v maximálním utajení. (foto: Shutterstock)

Válka
Zajímavosti

Lidé se superneurony mají paměť jako mladíci. (foto: Shutterstock)

Věda

Poprava císaře Maxmiliána, vedle něho generál Miramón (po císařově levé ruce) a Mejía. Obraz fracouzského malíře Edouarda Maneta. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Následky kolize DART s planetkou Dimorphos zachycené dalekohledem SOAR. Za planetkou se táhne ohon, který je podle vědců dlouhý více než 10 000 kilometrů. (CTIO/NOIRLab/SOAR/NSF/AURA, T. Kareta, M. KnightCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907