Bojovní i hraví: Obratní kotulové amazonští

Kotul amazonský, malá jihoamerická opice, žije téměř výhradně v korunách stromů. Ve velkých skupinách spolu opice tvrdě bojují o místo na společenském žebříčku

13.01.2020 - Marek Telička



Kotulové amazonští (Saimiri boliviensis) jsou vzhledem velmi podobní ostatním druhům kotulů. Obdobná velikost a tvar těla i hlavy jsou společné všem primátům tohoto rodu. Zoologové se domnívají, že tvar lebky je logickým kompromisem mezi relativně malou tváří a poměrně velkým mozkem. Kotulové amazonští mají hustou a krátkou nažloutlou až žlutou srst. V některých částech těla jsou chlupy černě zakončené a výrazná je tmavá „čapka“ na hlavě – v případě samců šedá, u samic černá. 

Hrají si i dospělí

Tento druh malých primátů žije téměř výhradně v korunách stromů a jen občas se za potravou spouští do keřů nebo na zem. Jde o velmi společenské tvory, kteří žijí ve skupinách od 10 až do více než 500 jedinců. Průměrně má jedna skupina velikost kolem 40 jedinců. V takto velkých společenstvích je nutné ustanovit hierarchii, která je mezi samci dána nelítostnými boji. Vítězové svoji dominanci utvrzují mimo jiné pomocí vlastní moči. Při tomto skoro až rituálním procesu si samec namočí na ruce, nohy a tělo, čímž zajistí, že všude, kudy projde, bude patrný jeho pach. 

TIP: Etiopské dželady: Jediní primáti, kteří vyrážejí na pastvu

Život ve skupině kotulů amazonských se ovšem neodvíjí pouze jako nepřetržitý řetěz bojů. Tito primáti jsou totiž také nesmírně hraví. Hravé chování je možné pozorovat především mezi matkami a jejich potomky a mezi nedospělými kotuly. Mezi sebou si však hrají i dospělí kotulové, a to i jedinci, kteří nejsou nijak spřízněni. Takové chování není mezi zvířaty obecně zrovna typické.


Další články v sekci