Bojovní i hraví: Obratní kotulové amazonští

13.01.2020 - Marek Telička

Kotul amazonský, malá jihoamerická opice, žije téměř výhradně v korunách stromů. Ve velkých skupinách spolu opice tvrdě bojují o místo na společenském žebříčku

<p>Dospělí samci kotulů amazonských váží 550–1 100 gramů a jsou zhruba 25–35 cm dlouzí (ocas měří dalších cca 40 cm). Samičky jsou přibližně o třetinu menší.</p>

Dospělí samci kotulů amazonských váží 550–1 100 gramů a jsou zhruba 25–35 cm dlouzí (ocas měří dalších cca 40 cm). Samičky jsou přibližně o třetinu menší.


Reklama

Kotulové amazonští (Saimiri boliviensis) jsou vzhledem velmi podobní ostatním druhům kotulů. Obdobná velikost a tvar těla i hlavy jsou společné všem primátům tohoto rodu. Zoologové se domnívají, že tvar lebky je logickým kompromisem mezi relativně malou tváří a poměrně velkým mozkem. Kotulové amazonští mají hustou a krátkou nažloutlou až žlutou srst. V některých částech těla jsou chlupy černě zakončené a výrazná je tmavá „čapka“ na hlavě – v případě samců šedá, u samic černá. 

Hrají si i dospělí

Tento druh malých primátů žije téměř výhradně v korunách stromů a jen občas se za potravou spouští do keřů nebo na zem. Jde o velmi společenské tvory, kteří žijí ve skupinách od 10 až do více než 500 jedinců. Průměrně má jedna skupina velikost kolem 40 jedinců. V takto velkých společenstvích je nutné ustanovit hierarchii, která je mezi samci dána nelítostnými boji. Vítězové svoji dominanci utvrzují mimo jiné pomocí vlastní moči. Při tomto skoro až rituálním procesu si samec namočí na ruce, nohy a tělo, čímž zajistí, že všude, kudy projde, bude patrný jeho pach. 

TIP: Etiopské dželady: Jediní primáti, kteří vyrážejí na pastvu

Život ve skupině kotulů amazonských se ovšem neodvíjí pouze jako nepřetržitý řetěz bojů. Tito primáti jsou totiž také nesmírně hraví. Hravé chování je možné pozorovat především mezi matkami a jejich potomky a mezi nedospělými kotuly. Mezi sebou si však hrají i dospělí kotulové, a to i jedinci, kteří nejsou nijak spřízněni. Takové chování není mezi zvířaty obecně zrovna typické.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dnes zcela běžná propiska byla ještě před druhou světovou válkou vzácná a velmi drahá.

Zajímavosti

Upíři Desmodus draculae s obřím pozemním lenochodem.

Věda

Tak jako každý rok oživí i letošní prázdninové nebe sprška padajících hvězd neboli meteorů. Od srpna totiž začne nabírat na síle roj Perseid, jehož aktivita vyvrcholí v noci z 12. na 13. srpna. (foto: Shutterstock)

Vesmír

Zabití Ondráše Jurášem, olej na dřevě, konec 18. století (muzeum Ślązska Ćieszyńskiego).

Historie

Památník nedaleko Prochorovky, kde se odehrály těžké tankové střety.

Válka

Důl Nelson III u Oseka na Teplicku v podkrušnohorském uhelném revíru.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907