Bomby proti lávě: Preventivní bombardování má svá rizika i po 85 letech

16.05.2020 - Vilém Koubek

Během výpravy po havajských lávových polích našel fotograf nevybuchlé bomby, které se na ostrov snesly v roce 1935


Reklama

Pokud hrozí, že proud lávy poničí města v blízkosti sopky nebo zasáhne řeky coby zdroje pitných zásob, dá se situace zmírnit „včasným bombardováním“.

TIP: Výbušná brambora: V továrně na chipsy našli granát z 1. světové války

Když měla v roce 1935 explodovat havajská Mauna Loa, doktor Thomas Jaggar problémy nejen předvídal, ale také naplánoval řešení: Zajistil nálet amerických bombardérů, který přerušil tok lávy a nasměroval ji mimo rizikové lokality. Následky však zůstávají v krajině patrné dodnes, jak se přesvědčil i fotograf Kawika Singson, když během putování vulkanickou oblastí narazil na dvě nevybuchlé pumy.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Delfíni umí při náhlém vynoření usměrnit tvorbu bublinek dusíku tak, aby se jim nedostávaly do krevního oběhu a nekolovaly po těle. (foto: Unsplash, NOAA, CC0)

Příroda

Portrétová fotografie Emila Holuba s neodmyslitelnou tropickou přilbou. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Model blízkého planetárního systému TRAPPIST-1. (foto: NASA, R. Hurt, T. PyleCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Archeologové v Izraeli objevili 44 byzantských zlatých mincí a další cenné předměty. (foto: Israel Antiquities Authority, Dafna GazitCC BY 4.0)

Věda

Turecká obsluha kulometu s rakousko-uherským instruktorem. (foto: Jiří Ráčil, oldphoto.info -se souhlasem k publikování)

Válka

Nezamhouřit oka

Shattered | rok: 2014 | počet sezon: 1

V reality show Shattered se deset účastníků nechalo zavřít v domě plném skrytých kamer a měli za úkol vydržet týden bez spánku. Denně přitom podstupovali testy, aby se určilo, na koho dlouhodobá bdělost dopadá nejhůř. Tito jedinci se pak utkávali v různých výzvách a nejslabší museli dům opustit. Na vítěze čekalo v přepočtu 4,1 milionu korun, suma se však snižovala pokaždé, když někdo ze soutěžících zavřel oči na déle než deset sekund. Zatímco někteří usnuli, jiní prodělávali halucinace či dramatické změny chování. Farah Clareová nakonec zůstala vzhůru celých 178 hodin a odnesla si čtyři miliony korun. (foto: Unsplash, Alexandra Gorn, CC0)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907