Britská letadlová loď HMS Queen Elizabeth poprvé vyplula na moře

28.06.2017 - Stanislav Mihulka

Britské námořnictvo slaví. Na moře poprvé vyplula největší válečná loď, jakou kdy jejich námořnictvo pamatuje

Letadlová loď HMS Queen Elizabeth přepisuje historii -<p>Britové staví největší válečné lodě své námořní historie. HMS Queen Elizabeth a sesterská loď HMS Prince of Wales měří 280 metrů</p>
Letadlová loď HMS Queen Elizabeth přepisuje historii -

Britové staví největší válečné lodě své námořní historie. HMS Queen Elizabeth a sesterská loď HMS Prince of Wales měří 280 metrů


Reklama

Spuštění na vodu je významným milníkem pro připravované letadlové lodě britského námořnictva nové generace, což je právě HMS Queen Elizabeth a její sesterská loď HMS Prince of Wales.

Každá z těchto lodí o výtlaku 65 600 tun měří 280 metrů na délku a 70 metrů na šířku. Plout mohou rychlostí až 25 uzlů. Jejich posádky se 600 námořníky budou menší, než u letadlových lodí předešlé generace, především díky důmyslné automatizaci mnoha prvků ovládání lodi.

Až bude HMS Queen Elizabeth plně vyzbrojená, bude na ní operovat minimálně tucet bojových letounů páté generace F-35B Lightning II. Stane se tak nejen jednou z největších letadlových lodí na světě, ale zřejmě i první letadlovou lodí, ze které budou operovat letouny páté generace.

TIP: Gigant přichází: Letadlová superloď USS Gerald R. Ford zahajuje plavbu

To ale ještě nějakou dobu potrvá. Nyní HMS Queen Elizabeth čekají testy u severovýchodního pobřeží Skotska, které budou trvat šest týdnů. Půjde o první testy klíčových systémů lodi na moři.

  • Zdroj textu:

    MoD UK

  • Zdroj fotografií: BAE Systems

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Podle vědců bychom se při hledání mimozemského života měli zaměřit především na exoplanetyu oranžových trpaslíků.

Vesmír

V prvních letech vládnutí to rozhodně žádná selanka nebyla – roku 1853 se císaře neúspěšně pokusil zabít maďarský nacionalista.

Historie

Diego Velázquez: Vévoda Olivares na koni

Obraz Vévoda Olivares na koni (1634) od španělského malíře Diega Velázqueze upozorňuje na stoupající hladiny světových oceánů.

Revue

Jeffersonův dům vznikl jako plantážnické sídlo.

Zajímavosti

Málokdy se stává, aby člověk pod hladinou moře viděl tolik langust pohromadě. Tady jimi bylo okolí stoletého vraku doslova přecpáno

Příroda

Autonomní kabina projektu CAPRI.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907