Britská letadlová loď HMS Queen Elizabeth poprvé vyplula na moře

28.06.2017 - Stanislav Mihulka

Britské námořnictvo slaví. Na moře poprvé vyplula největší válečná loď, jakou kdy jejich námořnictvo pamatuje

Letadlová loď HMS Queen Elizabeth přepisuje historii -<p>Britové staví největší válečné lodě své námořní historie. HMS Queen Elizabeth a sesterská loď HMS Prince of Wales měří 280 metrů</p>
Letadlová loď HMS Queen Elizabeth přepisuje historii -

Britové staví největší válečné lodě své námořní historie. HMS Queen Elizabeth a sesterská loď HMS Prince of Wales měří 280 metrů


Reklama

Spuštění na vodu je významným milníkem pro připravované letadlové lodě britského námořnictva nové generace, což je právě HMS Queen Elizabeth a její sesterská loď HMS Prince of Wales.

Každá z těchto lodí o výtlaku 65 600 tun měří 280 metrů na délku a 70 metrů na šířku. Plout mohou rychlostí až 25 uzlů. Jejich posádky se 600 námořníky budou menší, než u letadlových lodí předešlé generace, především díky důmyslné automatizaci mnoha prvků ovládání lodi.

Až bude HMS Queen Elizabeth plně vyzbrojená, bude na ní operovat minimálně tucet bojových letounů páté generace F-35B Lightning II. Stane se tak nejen jednou z největších letadlových lodí na světě, ale zřejmě i první letadlovou lodí, ze které budou operovat letouny páté generace.

TIP: Gigant přichází: Letadlová superloď USS Gerald R. Ford zahajuje plavbu

To ale ještě nějakou dobu potrvá. Nyní HMS Queen Elizabeth čekají testy u severovýchodního pobřeží Skotska, které budou trvat šest týdnů. Půjde o první testy klíčových systémů lodi na moři.

  • Zdroj textu:

    MoD UK

  • Zdroj fotografií: BAE Systems

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Berínská zeď měřila 165 km (45 km na hranici Východního Berlína, 120 km čítala hranice mezi Západním Berlínem a Braniborskem).

Zajímavosti
Historie

V polské vesnici Osłonki odkryli společnost s bohatými i chudými ze samotného počátku neolitu.

Věda

Shermany ve velkém využíval také Izrael.

Válka

O stavbě mešity rozhodl sám král Hassan II. V roce 1980 prohlásil, že chce dát Casablance velkou a krásnou budovu, na kterou bude město hrdé do konce časů.

Zajímavosti

Islandský ledovcový vulkán Grímsvötn sbírá síly k dalšímu výbuchu. Čeká se do měsíce až do roka.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907