Britský Sopwith T1 Cuckoo: Kukačka, která přilétla příliš pozdě

17.06.2022 - Redakce Válka Revue

Velká válka dala mimo jiné vzniknout i letounům schopným útočit torpédy. Britský Sopwith T1 Cuckoo už ale do války zasáhnout nestihl

<p>Letoun <strong>Sopwith T1 Cuckoo</strong> už do války zasáhnout nestihl. <em>(foto: Profimedia)</em></p>

Letoun Sopwith T1 Cuckoo už do války zasáhnout nestihl. (foto: Profimedia)


Reklama

V květnu 1941 se snesly z oblohy jihozápadně od britských ostrovů torpédové bombardéry Fairey Swordfish a jejich smrtící náklad poškodil kormidlo německé bitevní lodi Bismarck, která se o pár dní později stala snadnou kořistí Royal Navy. Tento typ útoků proti námořním cílům se během druhé světové války osvědčil, ale málo se ví, že jeho kořeny sahají do předchozího konfliktu, kdy se „zrodila kukačka“.

Rychle ve vzduchu

Na závěr roku 1916 přišel britský výrobce letadel Sopwith s prototypem T.1, jenž byl navržen pro službu na chystaných letadlových lodích. Měl skládací křídla a dokázal se odlepit od země, respektive paluby, během čtyř vteřin. V létě následujícího roku probíhaly zkoušky, po nichž si Londýn objednal výrobu 100 letadel.

Produkce se však vlekla, protože přednost dostaly typy mířící na frontu do Francie, a tak první „té jedničky“ vojáci převzali až na jaře 1918. Do příměří bylo dokončeno jen 90 letadel, a než se výroba v roce 1919 zastavila, dala vzniknout celkem 232 kusům.

Rychle ve vzduchu

Letouny schopné útočit torpédy zaujaly některé představitele námořnictva, a dokonce se zrodil plán, podle nějž měla stovka letounů Sopwith Cuckoo odstartovat z letadlových lodí a zaútočit na německou flotilu přímo v německých základnách. V srpnu 1918 přišly první stroje do Torpedo Aeroplane School, kde se piloti učili zasahovat cíle vlečené za torpédoborci.

TIP: Úder do hlubokého týlu: Nasazení letadlových lodí za Velké války (1)

O tři měsíce později se první letci se svými „kukačkami“ hlásili na původně zaoceánském parníku, jenž byl přestavěn na letadlovou loď Argus. Než však mohli vyrazit do první „ostré“ akce, válku ukončilo příměří.

Piloti si první torpédové bombardéry pochvalovali, protože byly dobře ovladatelné s pevnou konstrukcí. Sice se objevily menší problémy s motory, které vedly k zabudování agregátů Wolseley Viper do asi 20 kusů, celkově se však Sopwith Cuckoo osvědčily a ve službě vydržely až do roku 1923, kdy je plně nahradily stroje Blackburn Dart.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Až stanice doslouží, nové moduly se od ní odpojí a zůstanou na oběžné dráze pro soukromé účely. (foto: NASA, CC0)

Vesmír
Revue

Kočrka, kohout nebo třeba kozel - tato zvířata byla ve středověku považována za pomocníky čarodějnic. (foto: Pexels, Lucas PezetaCC0)

Historie

Kareta obrovská (Chelonia mydas) je coby ohrožený druh chráněna. V dospělosti jsou jejími jedinými nepřáteli větší druhy žraloků (zejména žralok tygří) a člověk. (foto: Wikimedia Commons, National Marine Sanctuaries, CC0)

Věda

Hideki Tódžó již jako japonský premiér na manilském letišti před inspekcí posádky Filipín. Japonští vojáci na souostroví povraždili statisíce civilistů. (foto: Wikimedia Commons, Reader's Digest, TT News AgencyCC0)

Válka

Po měsíci „UPF diety“ přibral Chris van Tulleken sedm kilogramů (tři kilogramy tvořil jen tělesný tuk, zbytek sacharidy uložené v játrech a svalech), z průměrné hmotnosti podle BMI poskočil k nadváze. (ilustrační foto: Shutterstock) 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907