Brněnská hvězdárna má po nafukovacím Měsíci také zeměkouli

Po obřím modelu Měsíce si brněnské planetárium nechalo vyrobit ještě větší nafukovací zeměkouli

15.06.2020 - Martin ReichmanTerralóna – nafukovací realistická maketa Země by se v Brně na Kraví hoře měla objevit v týdnu od 6. do 12. července. Hotová už je delší dobu, ale vedení Hvězdárny a planetária Brno čekalo jednak na pěkné počasí, jednak na uvolnění opatření proti koronaviru. Terralóna spolu s lunalónem totiž nejspíš přiláká na Kraví horu davy lidí.

Podobu modelu s fotorealistickým povrchem navrhl tým Visualove. Speciální plátno včetně žebrování má plochu 490 metrů čtverečních, k sešití byly potřeba dva kilometry nití. Velikost modelu, který má v průměru 10 metrů, je srovnatelná s rodinným domem, váží ale jen 150 kilogramů. Maketa disponuje vlastním vnitřním osvětlením, což slibuje obzvlášť zajímavou podívanou po západu slunce.

Nafouknutí terralóny trvá zhruba hodinu. Model je nejvíc ohrožený právě během nafukování, jelikož se za silných poryvů větru chová jako obří plachta. Jakmile ale nabude kulovitého tvaru, obstojí i v silné bouřce.

Povrch terralóny tvoří záběry Země z vesmíru v rozlišení jeden kilometr na jeden obrazový bod. Sněhová pokrývka na Sibiři nebo Aljašce naznačuje, že záběry vznikly v podzimních měsících. Na jižní polokouli je zřetelných několik systémů bílých mraků, takzvaných cyklon.


Další články v sekci