Bude horko? Ve 23. století by měla hladina CO2 přesáhnout stav doby dinosaurů

08.04.2017 - Stanislav Mihulka

Pokud nezvrátíme současný trend vývoje klimatu, mohlo by nám v příštích stoletích být pořádné vedro

Horká Země -<p>Pokud bude nadále stoupat hladina CO2 v atmosféře, bude horko</p>
Horká Země -

Pokud bude nadále stoupat hladina CO2 v atmosféře, bude horko


Reklama

Když se na Zemi objevili první dinosauři, tak byla docela jiná, než je dnes. Před 200 miliony let, v období triasu, byla naše planeta suchá a horká. Klima na Zemi se v průběhu historie neustále mění.

Odborníci na základě nepřímých důkazů odhadují, že v triasu bylo v atmosféře asi 2 000 částic oxidu uhličitého z milionu (ppm). Dnes je to přitom i po veškeré lidské aktivitě přibližně 405 ppm.

Jaké bude počasí v roce 2250?

Nemusí to tak ale zůstat. Britští vědci přišli s tím, že pokud nějak nezasáhneme a ještě ke všemu spálíme veškerá dostupná fosilní paliva, tak by kolem roku 2250 mohla koncentrace oxidu uhličitého dosáhnout právě zmíněných 2 000 částic z milionu.

TIP: Potvrzeno nezávislými daty: Rok 2016 byl nejteplejším v historii

Dnes se můžeme jenom dohadovat, jak by takový svět vypadal. Můžeme si ale být téměř jistí, že by v něm bylo pořádné horko.

Reklama

  • Zdroj textu:

    University of Southampton

  • Zdroj fotografií: CC0 Public Domain

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Stalin a Gottwald na propagačním plakátu z padesátých let.

Historie
Vesmír

Chudoba není úplně zdravá pro vývoj dětí

Věda

Při poslechu hudby se podobně jako při dobrém jídle nebo sexu uvolňuje hormon dopamin. U 90 % lidí hraje při vnímání řeči zásadní roli levá mozková hemisféra a při vnímání hudebního signálu naopak pravá, která rozeznává především rozdíl ve výšce tónů. 

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907