Budeme létat na dovolenou letadly s hybridním pohonem?

08.02.2016 - Stanislav Mihulka

Společnost EasyJet připravuje dopravní letadla s hybridním pohonem, který by výrazně omezil spotřebu paliva při pojíždění na dráze


Reklama

Britský nízkonákladový letecký dopravce EasyJet plánuje zavést dopravní letadla s hybridním pohonem. Pokud uspějí, tak ušetří přes 55 tisíc tun paliva ročně a také příslušné emise oxidu uhličitého.

Podstatou technologie je, že letadlo získává energii při brzdění během přistávání. Energie putuje do vodíkového palivového článku, odkud pak může být využita pro provoz letadla. Během procesu vzniká odpadní voda, která může být na palubě letadla recyklována.

EasyJet létá hlavně na krátkých linkách a jejich letadla spotřebují větší podíl paliva při pojíždění na dráze, než letadla dopravců na dlouhých linkách. Proto se společnost dlouhodobě snaží snižovat spotřebu paliva při pojíždění a právě hybridní pohon by mohl být řešením.

Tento pohon EasyJet vyvíjejí ve spolupráci s britskou Univerzitou ve Cranfieldu. Letos by měli zahájit první testovací lety letadel vybavených hybridním pohonem.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Gizmag, EasyJet

  • Zdroj fotografií: EasyJetDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír
Revue
Zajímavosti

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907